Katarakt tedavi edilebilir hastalık

Medstar Topçular Hastanesi Göz Bölümü'nden Dr. İşlek, kataraktın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirtti

Cuma 24.05.2013
ABONE OL
Toplumda özellikle yaşlı insanlarda sıkça görülen katarakt hastalığının tedavi edilebilir olduğu ve cerrahi yöntemlerinin çok başarı olduğu bildirildi. Medstar Topçular Hastanesi Göz Bölümü'nden Op. Dr. Mustafa İşlek, katarak hastalığı ve cerrahi tedavisi hakkında bilgi verdi

ÖNEMLİ FAKTÖR İLERİ YAŞ
İşlek, kataraktın en önemli nedeninin ileri yaş faktörü olduğunu belirtti. İşlek, "Bunun dışında göze alınan darbeler ve bazı ilaçların kullanımı, güneş ışığına maruz kalma, sigara kullanımı ve şeker hastalığı da katarakt gelişiminde önemli etkenlerdir. Hastalık, yeni doğanlarda da görülebilir" dedi. Kataraktın, bulanık ve çift görme, ışıkların etrafında hare veya kamaşma, gözlük numaralarının sık sık değişmesi gibi belirtilerle kendini gösterdiğine dikkat çeken Dr. Mustafa İşlek, "Bazı katarakt çeşitlerinde uzak görme hızla bozulurken yakın görmede geçici bir düzelme olabilir. Ancak hastalık ilerledikçe kişi yakını da göremez hale gelir. Bulanık görmeye birçok hastalık yol açabileceği için, göz doktoru tarafından göz bebeğinin büyütülerek gözün biyomikroskopik incelemesinin yapılması gerekir" diye konuştu. Medstar Topçular Hastanesi Göz Bölümü'nden Op. Dr. Mustafa İşlek, kataraktın bilinen tek tedavisi, ameliyat olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: Kataraktlı hastaya ne zaman ameliyat yapılacağı kullanılacak tekniğe göre değişmektedir. Halk arasında lazerli ameliyat olarak bilenen "Fako" tekniğinde tercihen katarakt tam ilerlemeden ameliyat edilmelidir. Diğer cerrahi girişimde ise hastanın görmesini engelleyecek düzeyde katarakt ameliyat edilebilmektedir."

MERCEK KALİTESİ ÖNEMLİ

Ameliyattan önce göze yerleştirilecek yapay merceğin ölçümlerinin yapılması gerektiğini anlatan Dr. İşlek, "Ölçümler yapıldıktan sonra göze damla damlatılarak göz bebeğinin genişlemesi sağlanır. Ameliyattan önce enfeksiyon ya da göz tansiyonu gibi durumlar varsa bunların tedavisi yapılmalı" ifadelerini kullandı.

KATARAKT NEDİR?
Katarakt, göz içerisindeki doğal merceğin bozularak saydamlığının kaybetmesidir. Göz bu durumda uzak ve yakını görme işlevini yerine getirmez. Sıklıkla yaşlılarda görülen bu hastalık tedavi edilebilir göz kusurları arasında yer almaktadır.

KÖR OLMA UYARISI
Dr. İşlek, katarakt sorunu olanlara önemli bir uyarıda bulundu. İşlek, "Ancak gözün içinde yapay göz merceğinin yerleştirildiği göz kesesi denilen alanda bünye beyazlık oluşturabilir ve hastanın görme kalitesini düşürebilir. Bu rahatsızlık, poliklinik şartlarında yağ lazer denilen cihazla kolayca alınmaktadır. Katarakt tedavi edilmediğinde merceğin bağları zayıflamaya başlar, ileri safhada şişmeye ya da erimeye yol açar. Daha ileri safhada ise gözün kaybedilmesi riski ortaya çıkar" dedi.