Acente ve rehberler karşı karşıya geldi

Rehberler yabancı ve kaçak rehberden, acenteler ise nitelikli rehber bulamamaktan şikayetçi oldu

Cumartesi 25.05.2013
ABONE OL
Turist rehberleri meslek yasasına kavuştu, ancak sorunlar bitmedi. Turist Rehberliği Meslek Kanunu'nun yasalaşması sonrası çözüme kavuşmayan konular, Antalya Rehberler Odası (ARO) tarafından Dedeman Otel'de düzenlenen toplantıda tartışıldı. Toplantıya ARO Başkanı Hasan Uysal ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Antalya BYK Başkanı Kerim Çavuşoğlu önderliğinde konunun iki tarafı olan rehberler ve seyahat acenteleri temsilcilerinin yanı sıra, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Nusret Tutan da katıldı.

SIKINTI RANTTA

ARO Başkanı Uysal, yönetmeliğin üç ay önce çıktığını hatırlattı. Diana Turizm Günlük Turlar Sorumlusu Zeynel Küçük, rehberlerin sadece alışveriş turları gibi ekstra gelir getiren turlara çıkmak istediklerini söyledi.

18 TUTANAK TUTULDU

ARO Başkan Yardımcısı Hayati Korucu ise yapılan denetimlerden alınan sonuçlarla ilgili bilgi verdi. Denetimleri TÜREB'in yetkilendirdiği denetmenlerin yaptığını ifade eden Korucu, "Biz sadece profesyonel turist rehberi var mı, varsa istediğimiz 5 evrak var, onları kontrol ediyoruz. Yapılan 113 denetimde 18 tutanak tutuldu. Bunların 14'ü kokartsız yabancıların turistlere rehberlik yapmasıyla ilgili. 4 tanesi ise kokartında Rusça yazmayan rehberlerin, Rus turistlere rehberlik etmesiyle ilgili" dedi.