Evcilmen'e 'kabul oyu' suçlaması

Muratpaşa Belediyesi Meclis Toplantısı'nda bir otelin kaçak ve ruhsatsız bölümlerine yasallık kazandırmak için kabul oyu veren Başkan Süleyman Evcilmen, 18 meclis üyesi ve İmar Müdürvekili Tuna Şanlılar hakkında 'görevi kötüye kullanma' suçlamasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Savcıya ifade veren Evcilmen, meclisteki oylama sırasında kendisinin Portekiz'de olduğunu söyleyerek kendini savundu.

İADE SÜRESİ KAÇTI
Plan değişikliğine baştan beri karşı olduğunu ve meclisteki oylamanın yapıldığı gün Portekiz'de olduğunu açıklayarak ifadesini sunan Evcilmen, "Sekiz gün sonra geldiğimde tekrar görüşülmesi için geri gönderme süresi olan 5 günü kaçırmıştım. Üstelik yıkım yapacağımız gün otel yetkilileri, 3'üncü İdare Mahkemesi'nde yürütülen dava sonuçlanıncaya kadar yıkım işleminin durdurulmasına dair ihtiyati tedbir kararı getirdi" dedi.

OYUMU SAYMADILAR
İmar müdür vekili Tuna Şanlılar da aynı şekilde ifade kullanarak, otelin mahkeme kararları olduğunu hatırlattı ve bu yüzden yıkımı yapamadıklarını söyledi. Dava açılanlardan meclis üyesi Zühre Yolcu ise; "Divan katibi olarak mecliste bulunmak zorunda kaldım. Belediye başkanının da oylamada olmasını istedik. Ancak meclise başkanlık yapan başkan vekili Mustafa Karaman, ısrarla bu maddenin görüşülmesini istedi. Yaptığı oylamada sadece 'evet', 'hayır' oylarını saydı. Çekimser oy olan benim oyumu saymadı" diye kendini savundu.

HAVUZ YAPIMI

Savcı Mehmet Uğur, Evcilmen'in ifadesinin kendisini kurtarmaya yönelik olduğunu belirtti. Savcı Uğur, "Belediye çalışma yönetmeliği 8'inci maddesince toplantı gününü ve gündemi belediye başkanının belirleme yetkisi bulunur. Başkan Evcilmen, imar komisyonunda yaklaşık 47 gün önce görüşülen plan değişikliğini, savunmasında belirttiği Portekiz gezisine çıkmadan iki-üç gün önce, 29 Kasım 2010 tarihinde görüşülmek üzere meclise havale etmiştir" şeklinde mahkemeye görüş bildirdi. Antalya 3'üncü İdare Mahkemesi'nin 20 Nisan 2010 tarihinde verdiği yürütmeyi durdurma kararının 4 Haziran 2010 tarihinde kalktığını hatırlatan Savcı Uğur, "Bu nedenle Evcilmen ve İmar Müdürü Tuna Şanlılar'ın savunmalarına itibar edilemeyecektir" dedi.

BİZE ULAŞIN