EXPO bilinci adımı

Akdeniz Üniversitesi'nde düzenlenen EXPO 2016 Üniversite Paneli'nde öncelikli olarak 'tanıtım' gündeme geldi. Antalyalılarda fuarın bilincinin yaratılması için gönüllülük esasıyla çalışılacak

Cumartesi 25.05.2013
ABONE OL
Akdeniz Üniversitesi'nde düzenlenen EXPO 2016 Üniversite Paneli'nde Antalyalılar üzerinde dev fuarın bilinci yaratılması için gönüllülük esasıyla çalışılması gerektiği vurgulandı. Öğrenci Yayım Topluluğu EXPO 2016 Çalışma Grubu'nu oluşturan üniversiteli gönüllülerin kendilerini tanıtmasının ardından, ilk konuşmacı EXPO 2016 Tanıtım Direktörü Ebru Özdemir EXPO'nun geçmişini, yapıldığı ülkelerdeki değişimi, sosyoekonomik kazanımları gibi önemini sıraladığı bir sunum yaptı.

KORE'DEN ÇİÇEK ÇALDIM
AGC Başkanı olarak EXPO Konseyi üyesi olan Mevlüt Yeni, geçen hafta gittiği Güney Kore'de edindiği EXPO izlenimlerini anlattı. Burada beğendiği bir çiçek türünün tohumunu almak istediğini ama yasakla karşılaştığını anlatan Yeni, "Ben de bir yaprak aşırdım, pet şişe içinde getirdim. Bahçıvana verdim. İkiye bölüp ekti. İnşallah büyüyecek ve bu çiçekten Güney Kore'deki gibi bir tünel yapacağız. EXPO 2016 davetlisi Güney Korelilere bunu gösterip, haklarını helal etmelerini isteyeceğim" diye bir anısını paylaştı.

ERKEN Mİ DAVRANIYORUZ?

Fuarın fiziki yapımında geç kalındığı eleştirisi yapanların icraata katılmalarında isteksiz davrandıklarını dile getiren Yeni, bu eleştirileri dikkate alacaklarını ama morallerini bozmayacaklarını söyledi. Güney Kore'deki gibi 16 Dolara EXPO alanını gezme ücretini vermeyi Antalyalıların kabullenemeyebileceğini belirten Yeni, "Elimizdeki tüm tanıtım malzemelerini çok çabuk tüketiyormuşuz gibi geliyor bana. Yerel tanıtımdan çok, biraz daha ulusala ağırlık vermeliyiz" diye konuştu.

EXPO BİLİNCİ OLUŞTURALIM

Yeni'nin tanıtım yapmakta erken davranıldığı düşüncesine katılmadığını belirten Akdeniz İletişim Derneği Başkanı Hüsamettin Oğuz, EXPO 2016 Akademisi'ni kurmaktaki amacın fuar bilincini yükseltip beşeri değerini yüksek tutmak olduğunu söyledi. Oğuz, gönüllülerin etrafta broşür dağıtmak yerine Antalyalıların turiste yol tarifi yapabilirliğini kazandırmalarını diledi.

EXPO TANINIYOR

Dünyada 400'den fazla şehre çoğunluğu fuar gibi organizasyonlara katılmak üzere gittiğini anlatan THY Antalya Bölge Müdürü Ömer Durna, EXPO bilincini aşılamak için herkese görev düştüğünü, bu bilinci yaratmak için hazırlanacak projelerde birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Panelin hazırlayıcısı Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, üniversitenin öğrenci ve akademisyenleri arasında yaptıkları ankette EXPO'nun tanınırlığının başlamış olduğuna işaret etti.