Kemanın şampiyonu

CSO'dan sonra İDSO'nun düzenlediği 'Uluslararası Keman Yarışması'nda birinci olan Antalyalı Arslan Büyükkaya, dünyanın en büyük yarışması 'Joachim Keman Yarışması'na hazırlanıyor

Cumartesi 25.05.2013
ABONE OL
Antalya'nın dahi çocuğu genç keman virtüözü Arslan Büyükkaya, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın (CSO) yarışmasında Yılın Genç Solisti seçilmesinin ardından bu kez İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nın (İDSO) uluslararası yarışmasında da birinci oldu. Güzin- Sedat Gürel Bilim ve Sanat Vakfı'nın İDSO ile birlikte düzenlediği yarışmada, 23 yaşındaki Büyükkaya 6 parça ve Brahms'ın Keman Konçertosu'nu jüri karşısında seslendirdi.

İSTANBULLULARA DA ÇALDI
Ödüllerinden birisi olarak İDSO konserinde solist sanatçı olarak sahneye çıkan Büyükkaya, kendisini en çok gururlandığı başarılarından birisine imza attığını söyledi. Almanya'daki bir konservatuarda dünyaca ünlü keman virtüözü Mincho Minchev'in öğrencisi olan Büyükkaya, yarışmada hocasının bir başka öğrencisini de eledi.

HEDEFİNDE HANNOVER VAR

3 yılda bir kez düzenlenen Joachim Keman Yarışması'na da katılmak istediğini belirten Büyükkaya, 2 yıl boyunca Hannover'deki bu yarışmaya yoğunlaşacağını söyledi. Almanya'daki okulunu dondurup geldiği Antalya'da 2 keman öğrencisi de olan Büyükkaya, "Antalya'ya dönünce tekrar kendimi toparladım. En mutlu günlerimi yaşıyorum" dedi.