Hayat kurtaracaklar

Ölüme terk edildiği sokakta bir arabanın çarptığı Leyla isimli köpek, kendisiyle aynı kaderi paylaşan 3 arkadaşıyla birlikte arama-kurtarma eğitimi alarak insanların hayatını kurtaracak

Pazar 26.05.2013
ABONE OL
Ölüme terk edildiği sokaklarda itilip kakılan sokak köpekleri, Alman uzmanlar tarafından arama- kurtarma köpeği olarak eğitilip insanların hayatını kurtaracak. Hayvan barınağından alınan Leyla, Zeytin, Sara ve Sparrow adlı köpekler, projenin ilk örnekleri olacak. Önceki yıllarda Almanların Antalya'dan aldığı sokak köpeği Dukka, şu anda Frankfurt Uluslararası Havalimanı'nda narkotik köpeği olarak hizmet veriyor.

GÖNÜLLÜLER DE KATILDI

Antalya Gönüllüleri Derneği ile işbirliği yapan Alman hayvan koruma derneği Care For Life'nin Antalya Büyükşehir Belediyesi'yle imzaladığı işbirliği protokolü üzerine, uluslararası Alman köpek eğitim kurumu Sar- Germany'in 3 uzmanı Antalya'ya geldi. Arama kurtarma kuruluşları AKUT, AKAD, AFAD'da, belediye aracılığıyla Almanların verdiği bu eğitimden yararlandı.

DEVAMLILIĞI OLACAK

Projenin amacının barınma evlerindeki köpeklere nitelik kazandırıp sahiplendirmek ve bir yararlı işlerde kullanılmasını sağlamak olduğunu belirten Afet Koordinasyon Şube Müdürü Ayşe İşel, barınaklarından aldıkları 2'şer köpeğin aynı amaçla İtfaiye Afet Koordinasyon Merkezi ile Veteriner Şube Müdürü'ne verildiğini söyledi. Köpeklerin sorumluluğunu üstlenen 2 şubenin elemanları, eğitimlere bizzat katılıp öğrendiklerini uygulamaya ve uygulatmaya devam ederek projenin devamlılığını sağlayacak.