Kırgız-Türk böbrek kardeşliği kuruldu

4 yıldır böbrek rahatsızlığı ile mücadele eden Deniz ve 5 yıllık böbrek hastası Kırgız Bolotova, Medical Park Antalya Hastanesi'nde yapılan çapraz nakil ile sağlığına kavuştu

Pazar 26.05.2013
ABONE OL
Kayseri'de 2009 yılında yüksek tansiyon rahatsızlığı nedeniyle gittiği hastanede böbrek yetmezliği teşhisi konulan Mustafa Deniz, 4 yıl ilaç tedavisi gördü. Ocak ayından itibaren diyalize girmeye başlayan ve nakil bekleyen Deniz, eşi Birgül Deniz ile kan grupları uyuşmayınca çapraz nakile başvurdu. Kırgızistan'da 5 yıldır böbrek yetmezliği hastalığı bulunan Gulunisa Bolotova da böbreğini bağışlamak isteyen çocuklarıyla kan uyuşmazlığı yaşayınca oğlu Nurbek Adanbaev ile Türkiye'ye gelerek, çapraz nakil için Medical Park Antalya Hastane Kompleksine müracaat etti.

AMELİYATI DEMİRBAŞ YAPTI

Hastanede yapılan tetkikler sonunda her iki hastanın sonuçlarının uyumlu çıkması üzerine hastalara çapraz nakil teklif edildi. Hastaların onayıyla geçen hafta Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş'ın gerçekleştirdiği operasyonla Deniz'in eşi Birgül Deniz'in böbreği Gulunisa Bolotava'ya, Bolotava'nın oğlu Nurbek Adanbaev'in böbreği de Mustafa Deniz'e nakledildi. Prof. Dr. Alper Demirbaş, nakille Kırgız ve Türk ailelerin böbrek kardeşi olduğunu söyledi. Naklin ardından her iki hastanın böbreklerinin fonksiyonlarını yerine getirdiği, sağlık durumlarının çok iyi olduğunu dile getiren Demirbaş, hastaları taburcu edeceklerini kaydetti. Bu tür ameliyatlarda, hastayı taburcu etme aşamasına gelmeden kamuoyuyla bilgi paylaşımı yapmadıklarını vurgulayan Demirbaş, "Organ naklinde başarı ya da başarısızlık her zaman olabilen şeylerdir. Düşük de olsa bir başarısızlık riski vardır. Halkı yanlış bilgilendirmemek için hastalarımızı taburcu edeceğimiz gün bilgilerini paylaşıyoruz" dedi.

GURUR VERİCİ GELİŞME
Yurt dışından da hastaların çapraz nakil için Türkiye'ye gelmesinin sevindirici ve gurur verici olduğunu dile getiren Demirbaş, böylece organ bağışlarında artış yaşandığını ifade etti. Demirbaş, "Hastaların milliyeti, ülkesi, fark etmiyor. 2 farklı ülkenin vatandaşları organ bağışlayarak birbirlerine sağlıklı hayat sağladılar" diye konuştu. Mustafa Deniz de diyalizden kurtulmak için nakil olmaya karar verdiğini ve Kırgız aile ile karşılıklı sağlıklarına kavuştuklarını söyledi.