Turizmde beklenti yüksek

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ali Kızıldağ, Türkiye'de yaşanan çözüm sürecinin turizme büyük katkılar sağlayacağını ve iyi bir sezon geçirileceğini söyledi

Pazar 26.05.2013
ABONE OL
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ Skal International Alanya Kulübü'nün aylık yemekli toplantısının bu ayki konuğu oldu.

BEKLENTİ YÜKSEK

2013 turizm sezonu hakkında açıklamalarda bulunan Kızıldağ, "2013 turizm sezonunda en verim alınan kısım erken rezervasyon oldu. 2013 sezonu erken rezervasyonlarıyla en verimli yıl oldu. Erken rezervasyonlarda çok ciddi anlamda talep vardı ve bunun sonucu olarak şu an bir duraklama yaşanıyor. 2013 yılı 2012 rakamlarına yakın olacak. Belki 3-5 puan daha fazla olma ihtimali var fakat geçen sezon ile bu sezon turist sayısı hemen hemen aynı olacak. Çok büyük bir sıkıntı yaşanmazsa iyi bir sezon geçeceğini görüyoruz"dedi.

BARIŞ SÜRECİ
Çözüm süreci ile turizmin artabileceğini fakat Suriye'deki karışıklık nedeniyle Türkiye'nin negatif etkilenme ihtimalinin olduğunu vurgulayan Kızıldağ, "Yaşanan barış süreci ile terörün bitmesi ve terör faaliyetlerinin olmamasının duyulması bu sezon için olumlu gelişmeler olarak görülüyor. Çünkü turist güvenli bir destinasyona seyahat etmek ister, her hangi bir tehditle karşılaşmak istemez" şeklinde konuştu.

CİDDİ ETKİLEYECEK
Alkol ve sigaraya getirilen bazı yasakların Türkiye'nin 2023 yılı turizm hedeflerini ciddi anlamda etkileyeceğini vurgulayan Kızıldağ şunları söyledi: "İçki yasağı tartışılması gereken bir konudur. Turizmin bu kadar yaygın sürdürüldüğü, 30 milyon turistin geldiği 30 milyar dolar gelirin elde edildiği bir sektörün bununla ilgili konuları tartışılması bile şaşırtıcı. En başta ciddi anlamda bir ekonomik kayıp olur."