Antalya çiçek açtı

Çiçek Festivali ile Cumhuriyet Meydanı ve festival kortejinin geçtiği güzergah çiçeklerle bezendi. Çiçek Festivali kapsamında yaklaşık 1 milyon dal çiçeğin kullanıldığı açıklandı

Çiçek Festivali, 9'uncu kez Antalya'yı çiçeğe boğdu. Festival, kortej yürüyüşü ile başladı. Cender Otel önünden başlayan yürüyüş, Işıklar Caddesi ve Atatürk Caddesi'ni takip ederek Cumhuriyet Meydanı'nda sona erdi. Palyaçoların jonglör ve tahta bacak gösterileriyle dahil olduğu kortej boyunca, çiçeklerle süslenmiş arabadan vatandaş ve turistlere çiçek dağıtıldı. Festival kapsamında 1 milyon dal çiçeğin kullanıldığı açıklandı.

ÇİÇEK VE ÇOCUK

Kortejde Antalya Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, ATB Başkanı Ali Çandır ve EXPO Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay da yer aldı. EXPO 2016'ya uygun olarak "Çiçek ve Çocuk" temasıyla gerçekleşen festivale, Portekiz, Polonya, İspanya, Romanya okullarından gelen öğrenciler de katıldı. Festival etkinlikleri Cumhuriyet Meydanı'nda devam etti. Çiçek süslemelerinin yapıldığı meydandaki etkinlikler kapsamında, yurt dışından gelen öğrenciler şarkı söyledi. Geçen yıllara oranla festivale katılan araç sayısının ve Cumhuriyet Meydanı'ndaki çiçek süslemelerinin azaldığı görüldü. Geçen yıl 80 bin dal çiçek kullanılarak Saat Kulesi'nin replikası yapılmış ve büyük ilgi görmüştü. Bu festivalde ise meydanda sadece çiçeklerden yapılmış Türkiye ve Azerbaycan bayrakları ile çiçekten "EXPO 2016 Antalya", "Atam izindeyiz" yazıları yer aldı.

10. YILI EXPO İLE OLACAK

Festivalle ilgili konuşan Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, festivali 9 yıl boyunca süs bitkileri ihracatçıları ve çiçekçiler başta olmak üzere festival komitesinin olanaklarıyla gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, festivalde bu nedenle bir küçülme yaşandığını söyledi. Festivalin 10'uncu yılı için EXPO 2016 Ajansı ile birlikte çalışacaklarını açıklayan Osman Bağdatlıoğlu, "Araç süslemeleri için sponsorlar bulunacak. Büyük yerel firmaların destekleriyle konsept araçlar hazırlanacak. Böylece maliyeti biraz aşağı çekeceğiz" dedi.

4-5 GÜNE YAYILMALI

Turizm şehirlerinin festivallerle anıldığını hatırlatan Bağdatlıoğlu, "Antalya'nın turistik olarak en önemli festivali bu. Festival şehirle birlikte büyüyecekse artık sahip çıkılması gerekiyor. Yoksa Antalya en önemli festivalini kaybeder" dedi. Bağdatlıoğlu ayrıca festivalin gelecek yıldan itibaren bir güne sıkışması yerine 4-5 güne yayılmasını istediklerini vurgulayarak, "Dünyada gerçekleşen çiçek festivalleri 4-5 günlük süreye yayılıyor. Biz de bu yapıyı oluşturmalıyız" dedi.

ŞEHİR FESTİVALE SAHİP ÇIKMALI

Festivalin gelişmesinin yeni bir yapılanmayla mümkün olduğunu savunan Bağdatlıoğlu, "Biz kısıtlı olanaklarımızla bu noktaya kadar getirdik. Festivalin yönetimi, Altın Portakal Film Festivali'nde olduğu gibi bir vakıf tarafından yapılmalı. Olanakların artmasıyla, festival dünyadaki örnekleri gibi milyonlarca insanı kendine çeken bir yapıya kavuşabilir" dedi. Festivalin 1 aylık süreçte planlandığını anlatan Bağdatlıoğlu, "Dünyadaki örnekleri 1 yıl önceden planlanmaya başlıyor. Festival, dünyadaki örnekleriyle yarışacaksa, şehrin sahip çıkması gerekiyor" dedi.

BİZE ULAŞIN