AGC'den basın özgürlüğü vurgusu

Çarşamba 29.05.2013
ABONE OL
Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde gazetecilerin hedef gösterilerek itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını, medyayı memur gibi görme anlayışının basın özgürlüğünü aşındırdığını bildirdi.

TAHAMMÜLSÜZLER

AGC Yönetim Kurulu açıklamasında, "Medyayı, kendi çıkar ve düşünceleri için bir arena gibi kullanmak isteyenler, gazetecilerin en küçük eleştirilerine tahammül edememekte, bu noktada saldırıya geçerek gazetecileri suçlayıcı beyanatlar vererek küçük düşürmeye çalışmaktadırlar. AGC Yönetim Kurulu olarak, görevi halkın gerçekleri öğrenme hakkına hizmet etmek olan meslektaşlarımızın haklarını ve itibarlarını korumak öncelikli görevimizdir. Basın özgürlüğünü zedeleyen her türlü davranış biçiminin her zaman karşısında olacağımızı bir kez daha kamuoyuna hatırlatmak isteriz. Şu hiçbir zaman unutulmamalıdır ki, görevlerini yaparken çeşitli entrikalar ve kumpaslarla karşılaşan meslektaşlarımızın her zaman yanındayız. Ancak mesleğini tehdit ve şantaj ile yapmak isteyenlerin de her zaman karşısındayız" ifadelerine yer verdi.

MEVSİMLİK GAZETELER

Yaklaşan seçimler dolayısıyla mevsimlik gazeteler ve internet sitelerinin boy göstermeye başladığı bildirilen açıklamada şunlar kaydedildi: "Bu durum, yıllardır binbir zorluklarla hayatını idame ettiren yayın kuruluşlarımızı rahatsız etmektedir. Ticari amaçlarla çıkan bu gazeteler basın meslek ilkelerine uymadıkları gibi herhangi bir mesleki kuruluşa kayıtlı olamadıkları için denetimleri de yapılamamaktadır. Bu konuda hiç kimsenin mağdur olmaması için dikkatli olunması gerekmektedir. Bu gazetelerle ilgili yasal düzenleme yapılmalıdır."