Değerler eğitimine Bakan Avcı katkısı

Antalya'daki değerler eğitiminin gelişimi için düzenlenen sempozyuma katılan Milli Eğitim Bakanı, bu eğitime mizah, halk deyişleri ve türkülerin de katılmasını önerdi

Çarşamba 29.05.2013
ABONE OL
Vali Ahmet Altıparmak'ın Antalya'da başlattığı ve ardından Türkiye'nin 21 şehrinde daha uygulanmaya başlayan değerler eğitiminin geliştirilmesi ve tanıtımı için düzenlenen Uluslararası Antalya Değerler Eğitimi Sempozyumu'na katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bu sisteme ekleme yapılması için önerilerde bulundu. Dedeman Otel'de düzenlenen, yerli ve yabancı profesörlerin de izlediği sempozyumun kapanış konuşmasını yapan Bakan Avcı, bu çalışmalara katkı adına 2 ögeye daha yer verebilineceğini söyledi.

MİZAH VE DEYİŞLER

Mizaha daha fazla yer vermenin değerler eğitiminin güçlenmesinde iyi geleceğini düşündüğünü belirten Avcı, "Biliyorsunuz, geleneksel kültürümüzde mizahın yerini biliyoruz. Bir de halk deyişleri ve türkülere yer vermek gerekiyor. Buradayken Pir Sultan'ın deyişini buldum, bugünün anlamına uyan bir deyiş" diyerek deyişi okudu: "Dinle sana bir nasihat edeyim, hatırla gönülden geçici olma…"

ÇOK KÜLTÜRLÜ EĞİTİM
Projenin fikir babası Vali Altıparmak ise bu çalıştay ve panellerle değerler eğitiminin revize edileceğini, daha uygulanabilir hale getirileceğini söyledi. Dünyada ırkçılığın çok hızlı şekilde yaygınlaşmaya başladığını, tüketim toplumu haline geldiğimizi ve günümüzde değerlerimizden çok az söz edilmeye başladığına işaret eden Altıparmak, "Kendi içimizde de sıkıntılar var. Geleneksel toplumdan uzaklaşmanın da getirdiği çatışmalar var. Mutlaka çok kültürlü özenli bir eğitim vermemiz gerektiğinin altını çizmem gerekiyor. Daha insani, uzlaşmacı, karşısındakini olduğu gibi kabul edecek şekilde nasıl yetiştireceğimizi uzmanlarıyla konuştuk. Bu tür çalışmalarda muhalefet yüksek olur, en soldan en sağa. Ama sendikalar bu işin içine girdi, bu çalışmada biz de varız dedi. Onlara teşekkür ediyoruz. Uygulamalarını görünce memnuniyet duyduk. Her şeyden önce okullar daha kolay yönetilir oldu. Bir çocuk insanlara daha farklı bakmaya başladım dedi, benim çok hoşuma gitti" diye konuştu. Antalya Milliği Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay da, göreve geldiklerinde Antalyalıların kendilerinden beklentisinin fiziki yapılanma, özellikle kız öğrencilerinin barınma ihtiyacını gidermesi, spor salonların oluşturulması olduğunu belirtti.

YGS'DE ÜST SIRALARA ÇIKILDI

Milli Eğitim Müdürü Gülay, "İkinci istekleri de akademik seviyenin yükseğe çıkmasıydı. Hergün sınıflarda yarım saat kitap okunuyor. Mayıs itibariyle öğrenci başına 14 kitap okumuşlardır ve Türkiye birinciliğini elde etmişlerdir. YGS'de 13'ten 8'inci sıraya yükseldik" dedi.

HAYIRSEVERLER GURURUMUZ OLDU
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Delphin Imperyal Otel'de, Antalya'da okul yaptıran hayırseverlerle buluştu. Antalya'ya böyle bir birliktelik için çağrıldığında bu kadar bereketli bir manzarayla karşılaşacağını hiç zannetmediğini itiraf eden Bakan Avcı, "Her birinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Türk milli eğitimi adına, öğretmen ve çocuklarımız adına teşekkür ediyorum. Antalya, Türkiye genelinde hayırseverlere katkıları bakımında birinci sırada yer alıyor. Bakanlığımızın yaptığından çok daha fazlasını siz gönüllüler yaptınız. Eğitim camiamız size müteşekkirdir. Valimize inşallah gideceği Erzurum'u Antalya ile yarışacak düzeyde yönetmesi için şimdiden başarılar diliyorum. Her gelişimde Antalya'nın her seferinde biraz daha gelişimini gördüm" diye konuştu.

98 PROTOKOL İMZALADIK
Çoğunluğu kendisinin birlikte protokol imzaladığı salondaki hayırseverlere Allahaısmarladık deme şansı bulduğunu belirten Vali Ahmet Altıparmak ise "Buradakiler hakikaten trilyonerler değil, hakikaten canlarından verenler. Benim için son defa burada karşılaşmak ve Allahaısmarladık deme fırsatı bulmak önemli. Ne zaman destek arasak, özellikle okulöncesi fiziki yatırımında ciddi destek gördük. Tüm hayırseverlerimizin geçmişlerine rahmet diliyorum, kendilerine ve ailelerine uzun ömürler diliyorum. Yönetici olarak az kişiye nasip olur, 98 protokol ile Antalya'ya veda etmek bize kısmet oldu. Teşekkür ediyorum, hakkınızı helal edin" şeklinde bir konuşma yaptı. Yemeğin ardından Bakan Avcı, Aksu Banu Ufuk Cömertoğlu İlköğretim Okulu ve Aksu Nurcan Rüstem Cömertoğlu Ortaokulu'nun açılışına katıldı.