Taraftar kaosu

Akdeniz Üniversitesi Stadı'nda 2 yıl hasret kaldığı taraftar desteğine kavuşacağını uman Şimşek, hayal kırıklığına uğradı. Evinde, protestolarla dolu huzursuz bir sezon geçirdi

Çarşamba 29.05.2013
ABONE OL
Medical Park Antalyaspor cephesinde, geride kalan 2012/13 sezonuna damga vuran gelişmelerden biri taraftar kaosu oldu. Maçlarını kent merkezindeki Akdeniz Üniversitesi Stadı'nda oynayacağı için, Mardan'da 2 yıl hasret kaldığı taraftar desteğine kavuşacağını uman kırmızı-beyazlıların hayal kırıklığına uğraması uzun sürmedi.Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Vali Ahmet Altıparmak ve Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, kırmızı-beyazlı yöneticiler ve Teknik Direktör Mehmet Özdilek ile taraftarı bir araya getirmesine rağmen kulüp ile kale arkası grupları arasındaki gerginlik devam etti.

PROTESTOLU MAÇLAR

Akdeniz Üniversitesi Stadı'ndaki ilk resmi maçında Kayserispor'u konuk eden MP Antalyaspor'un, coşkulu ve sorunsuz tribün desteği gördüğü tek karşılaşma bu oldu. Üniversite Stadı'ndaki ikinci maç Galatasaray'dı ve bu da kaosun başlangıcı oldu. Arkadaşlarının stada giremediğini öne süren kale arkasındaki grupların protestosu bu maçta başladı. Önce Başkan Hasan Akıncıoğlu ve yönetimi protesto eden kale arkasındaki grupların hedef tahtası çok geçmeden Teknik Direktör Mehmet Özdilek oldu. Kale arkası biletlerinin 5 liradan satılması da protestoları önlemedi. Maça gelenlerin sayısı artmadığı gibi, Menemen ve Eyüpspor ile oynanan kupa maçlarında protestoların dozu artmaya başladı.

FUTBOLCULAR DA TAVIR ALDI

Ligde, 4-0 kazanılan Elazığspor maçı sonrası futbolcular, kale arkasının çağrısına kulak vermeyince gerilim tırmandı. Kale arkasındaki gruplar tribünü terk etmedi. Yarım saat sonra takım kaptanı Uğur İnceman soyunma odasından çıkarak, taraftar gruplarının sözcüleri ile görüştü. Uğur, teknik direktörleri Mehmet Özdilek aleyhine yapılan tezahürat ve protestolar nedeniyle tribüne gelmediklerini, gelmemeye de kararlı olduklarını söyledi. Yaklaşık 10 dakika süren hararetli görüşmede, geri adım atmayan Uğur, "Yönetim, teknik kadro, futbolcular ve taraftar olarak biz bir aileyiz. Bu aileyi oluşturanları incitecek bir şey olduğu zaman orta tavır alırız. Şu anda bunu yapıyoruz" dedi. Uğur, Özdilek aleyhine tezahürat yapılmayacağı sözü aldıktan sonra takım arkadaşları ile gelip karşılıklı alkış yaptı.

VALİ ARAYA GİRDİ

Bu gerginlikten sonra Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Vali Ahmet Altıparmak ve Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, tarafları bir araya getirip gerginliğe son vermek için girişimde bulundu. Turizmci Yıldırım- Tolga Cömertoğlu kardeşlerin evsahipliğinde Kundu'da organize edilen yemeğe MP Antalyaspor Başkanı Hasan Akıncıoğlu, Teknik Direktör Mehmet Özdilek de katıldı. Grup 1966 lideri Yılmaz Yıldız ile 07 Gençlik Grubu'nun liderleri. Şeh Marif Şeker ile Derhan Doğan, gece geç saatlere kadar süren görüşmeden sonra hiçbir sorun kalmadığını ve bundan sonra MP Antalyaspor'a tam destek olacaklarını açıkladılar. Turizmci işadamı Tolga Cömertoğlu ise, kale arkasındaki gruplara her maç için bine yakın kombine ve bilet vererek destek oldu. Ancak huzursuzluğun geri dönüşü uzun sürmedi.

BARDAĞI TAŞIRAN PROTESTO
Ligin 32. haftasında 4-3 kazanılan Akhisar maçında kale arkasındaki grupların, Akıncıoğlu ve Özdilek'e yönelik protestoların yanında, 'Antalya yenilsin, Akhisar düşmesin' tezahüratları herkesi şaşırttı. Başkan Akıncıoğlu, bu tezahürat ve protestolara öfkesini alkışla ifade etti. Yönetim ve Özdilek aleyhine tezahüratlarına bir süre sessiz kalan Rixos ve Ceysu tribünlerindeki futbolseverler, protestoların dozajı artınca kale arkasındaki gruplara tepki vermeye başladı. Dünkü ayrılıkların sebebinin ise bu olaylar olduğu ileri sürüldü.

GERGİNLİK DAHA DA ARTTI
Kale arkasındaki gruplar ile MP Antalyaspor yönetimi arasındaki gerginliklerin dozajı Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe maçlarında arttı. Taraftar grupları, kapılardaki turnikelerin arızalandığını ve kombinelerle geçiş yapılamadığını iddia ederken, kırmızı-beyazlı kulüp cephesinden yapılan açıklamada ise turnikelerde arıza olmadığı, aynı kombinelerle ikinci kez geçiş yapılmak istendiği için turnikenin geçiş vermediği ifade edildi.

SAHAYA DA ATLADILAR

Ligin 4. haftasındaki Galatasaray maçında başlayan gerginlik bu kez Beşiktaş maçında hortladı. Taraftarlar, Başkan Hasan Akıncıoğlu ve Teknik Direktör Mehmet Özdilek aleyhine tezahüratlardan sonra tribünlerdeki reklam panolarını tahrip etti. Böylece, 1 ay önceki barış anlaşmasının hükmü kalmamış oldu. Beşiktaş maçında yeniden başlayan tribündeki kaos, sezon sonuna kadar da sürdü. Karabükspor maçında sahaya 14 taraftarın atlaması, kırmızı-beyazlılara saha kapatılması korkusu yaşattı. Sahaya atlama eylemi, Gaziantepspor maçında da sürdü. Sahaya atlayanlara para ve men cezası verildi.

YARIN: ANTALYA YILDIZLARI