TED Koleji öğrencileri başarılara doymuyor

Perşembe 30.05.2013
ABONE OL
TED Antalya bu yıl yarışmalar ve sınavlarda önemli başarılar elde etti. TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'na bu yıl 81 ilden 7 bin 401 proje başvurdu ve TED Antalya Koleji Mustafa Yıldırım danışmanlığında Fatma Yüksel ve Nurten Erüst tarafından hazırlanan "Patatesin Doku Kültürü ile Çoğaltılmasında Farklı Şeker ve Katılaştırıcı Ortamlarının Kullanımı ve Üretim Maliyetlerinin Düşürülmesi" konulu proje ile Türkiye üçüncüsü oldu.

PTS'DE ANTALYA BİRİNCİSİ

Bu yıl 18'ncisi düzenlenen Akdeniz Üniversitesi Matematik Olimpiyatları'nda ise TED Antalya Koleji Özel Lisesi 10 sınıf öğrencisi Berkant Onur Ferah gümüş madalya aldı. Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün il genelinde yapmış olduğu PTS de ise 9 sınıf öğrencisi Nilsu Renklitepe Antalya birincisi oldu. Antalya'da 10'ncusu düzenlenen, Türkiye'nin çeşitli illerinden toplam 42 okul ve 198 öğrencinin katıldığı "Türk Zekâ Vakfı Sınavı"nda TED Antalya Koleji Özel Lisesi 10'uncu sınıf öğrencisi İsmet Güven Uğraş Türkiye üçüncüsü ve 8'nci sınıf öğrencisi Utku Toplupata'da Türkiye 5'ncisi olma başarısını gösterdiler.

ÖZDEBİR TÜRKİYE BİRİNCİSİ
Bu yıl yapılan Özdebir sınavına TED Antalya Koleji Özel Ortaokulu'ndan 8'nci sınıflarda Bora Çelik ve Baran Başkan, 6'ncı sınıflarda Kaan Kandemir tüm sorulara doğru cevap verip 700 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu. TED Antalya Koleji Özel Ortaokulu, bu yıl 8'ncisi düzenlenen MEB / TUBİTAK "Bu Benim Eserim" adlı Türkiye Finallerinde, Fen Alanında Türkiye birincisi oldu. Türkiye genelinde yaklaşık 78 bin projenin katılarak başladığı yarışmalarda, TED'lilerin hazırladığı bu ilginç proje önce Antalya elemelerini daha sonra Isparta'da yapılan Akdeniz Bölge Sergisini de geçerek, Ankara'da yapılan Türkiye Finallerine katılmaya hak kazandı.