ABD'li gençler köy hayatı yaşadı

ABD'nin Rutgers State Üniversitesi'nden 5 kız öğrenci, köy hayatını tanımalarını amaçlayan proje kapsamında Antalya'ya gelip tarla çapaladı, hayvanlara bakım yaptı

Cuma 31.05.2013
ABONE OL
Üniversite öğrencilerinin köy hayatını tanımalarını amaçlayan proje kapsamında Antalya'ya gelen Amerika'nın Rutgers State Üniversitesi'nden beş kız öğrenci, iki haftalığına köylü oldu.

ORTAK ÇALIŞMA

Geçen yıl Akdeniz Üniversitesi ile Amerika'nın Rutgers State Üniversitesi arasında ortak çalışma yapılmasına yönelik protokol imzalandı. Bu kapsamda Prof. Dr. Robin Brumfield koordinesinde farklı bölümlerde öğrenim gören beş kız öğrenci, köy yaşantısını daha yakından tanımaları için iki haftalığına Antalya'nın Boztepe köyüne geldi. Öğrencilerden her biri köydeki farklı bir eve misafir oldu. Dillerini bilmedikleri köylülerle beden dili ile iletişim kuran öğrenciler, köyde öğleye kadar teorik ders gördü. Öğrenciler, günün geri kalan bölümünde ise önce kaldıkları evlerde bulaşık, temizlik gibi işlere yardım etti, daha sonra tarlada çapa yaptı, traktör kullandı, tavukları yemledi, süt sağımına yardım etti. Köyün çocukları ile ip atlayan, körebe oynayan öğrenciler, akşamları da köydeki düğünlere katıldı.

BİLGİSAYAR DERSİ
PROF. Brumfield, Boztepe köyünde iki hafta boyunca 28 saatlik kurs verdiklerini belirterek "Öğrencilerin yanı sıra çiftçi kadınlara da bilgisayardan ders anlatıyoruz. Genelde çiftçi kadınlar bilgisayar kullanmayı bilmiyor ama biz onların da interneti, sosyal medyayı ve bilgisayarı kullanmalarını istiyoruz" diye konuştu.

MERAKTAN GELDİLER
Öğrencilerden Sarah Neiheiser Türkiye'ye ilk kez geldiğini ve Türkiye'yi merak ettiği için burada uygulanan projeye katılmayı tercih ettiğini belirtti. Projeye katılan öğrencilerden Türk kızı Meryem Üzümcü ise ilk kez ülkesini gördüğünü söyledi.