Cildinizi yaz boyu koruyun

Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Lütfiye Çoban, yaz için cilt uyarısı yaptı

Yaz mevsimi cildimizin yüksek sıcaklık ve güçlü güneş ışınlarına maruz kaldığı, ter ve nem ile mücadele ettiği bir dönem. Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Lütfiye Çoban, sağlıklı bir cilt için yaz mevsiminde dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

DERİ KANSERİNDEN KORUNUN

Ultraviyole radyasyonunun, güneş yanıklarına, güneş alerjisi diye tanımlayabileceğimiz bazı reaksiyonlara, çil ve lekelenmeler ile deri kanserlerinin sıklığında artışa yol açtığını belirten Çoban, "11.00-15.00 saatleri arasında güneşte kalmayın, güneş gözlüğü ve şapka kullanın, dermatoloğunuzun cilt tipinize göre önereceği güneş koruyucu ürünleri, temiz cilde, güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulayın" dedi. Deniz ve havuz suyu ile temasın saç, tırnaklar ve ciltte kurumaya yol açtığını belirten Uz. Dr. Çoban "Temiz olmayan sulardan viral, bakteriyel ya da mantar enfeksiyonu bulaşabilir. Enfeksiyonlar deride, dış kulak yolunda ve gözde oluşabilir" diye konuştu.

Enfeksiyondan korunun
Temiz plajları ve uygun şekilde dezenfekte edilen havuzları tercih edin
Islak mayo ile uzun süre kalmak vajinal mantarları, kasık mantarlarını kolaylaştırır. Deniz ve havuzdan çıkınca kuru mayo giyin.
Havuz kenarındaki ıslak zeminlere çıplak ayakla basmak ya da başkasının terlik ve havlusunu kullanmak mantar bulaşmasını kolaylaştırır. Havuz kenarında terlik giyin, kişisel eşyalarınızı kullanın.
Deniz ve havuzdan sonra, temiz tatlı suyla, yumuşak şampuan ve sabunlarla banyo yapın.
Banyodan hemen sonra bir vücut losyonu ile vücudunuzu, cilt yapınıza uygun nemlendirici krem ile yüzünüzü nemlendirin. Kuru, kıvırcık veya boyalı saçlarınız varsa saç kremleri kullanabilirsiniz.
Tırnakları kısa tutun, sık oje aseton kullanmayın.

BİZE ULAŞIN