Hanutçuluk belasını esnaf modernleştirdi

Turistik alışveriş merkezlerinin ardından kent merkezindeki esnafın bir bölümü de acentelerle sezonluk anlaşma yoluna gitti. Turist kapışması olayı Valiliğe taşındı

Cuma 31.05.2013
ABONE OL
Turist sayısının 11 milyonu aştığı Antalya'da, esnafın turizm pastasından pay alamama isyanı sürüyor. Turistik alışveriş merkezlerinin acentelerle anlaşma yapması nedeniyle alışveriş turlarından pay alamadıklarından şikayetçi olan esnafın yeni sorunu, kent merkezindeki esnafın bir bölümünün de acentelerle sezonluk anlaşma yoluna gitmesi oldu.

ŞİKAYET DİLEKÇESİ
Kalekapısı Esnafları Koruma ve Kalkındırma Derneği (KALEDER) üyeleri konuyla ilgili bir şikayet dilekçesi hazırlayarak hem Antalya Valiliği'ne, hem Büyükşehir Belediyesi'ne, hem de Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na (ATSO) iletti. Konuyla ilgili çözüm bulunmasını isteyen esnaf, konuyu ATSO Başkanı Çetin Osman Budak'ın ziyaretinde de gündeme taşıdı.

BİRLİĞİ BOZAR

Yönetim kurulu üyeleri ile Kalekapısı esnafıyla bir araya gelen Çetin Osman Budak kapalı yolda, tek kapılı ve iki kapılı hanlarda esnafı ziyaret etti. Budak, yaşanan olayları "modern hanutçuluk" olarak tanımladı. Yaşananların, esnafın birliğini ve ahengini bozacak konular olduğunu ifade eden Budak, "Esnaf, turistik alışveriş merkezlerinden şikayet ederken, esnafın kendi içinde bu hanutçuluğun modern şeklini yapması doğru değil" dedi. ATSO Başkanı Budak, 'modern hanutçuluk' konusuna bizzat şahit olduğunu belirterek, "Cumhuriyet Meydanı'ndan Kalekapısı'na yürüyordum. Bir turist grubunun rehberi, turistlere Almanca bir şeyler söylüyordu. Yanımda çok iyi Almanca bilen bir arkadaşım vardı. Bana konuşulanları çevirdi. Rehber o kadar mağaza varken, sadece bir mağaza için, 'çok güvenli', 'kaliteli' gibi vurgular yapmış ve yüzde 20 indirim uygulayacağını anlattığını söylemiş. Bunlar şehir esnafına yakışmıyor" diye konuştu.

TÜM ESNAF FAYDALANSIN
KALEDER Başkanı Hasan Kilit ise hiçbir esnafın mağdur olmayacağı bir orta yol bulunmasını istediklerini anlattı. Kilit, "Hanutçuluk için yasal yaptırım var. Ancak bu durum farklı. Hukuka yansıtmadan esnaf arasında konuyu çözmek istiyoruz. Esnafın tamamının turizm pastasından pay almasını sağlamak istiyoruz" diye konuştu. Kilit, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve ATSO'dan konuyla ilgili kendilerine yol göstermelerini istedi.

ESNAFA TABELA ELEŞTİRİSİ
KALEKAPISI'NIN Antalya için son derece önemli olduğunu belirten ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya'nın geçmişinin burada yaşandığını, geleceğinin de Kalekapısı ve Kaleiçi'nden geçtiğini söyledi. Kalekapısı'nın kent merkezini oluşturduğunu, buraya gelinmesi için gerekli sebeplerin oluşturulması gerektiğini belirtti. Sırtını Yivli Minare'ye verip bakanların büyük bir tabela kirliliği göreceğini belirten Budak, "Şarklılık var. Gidin Kahire'de de aynı görüntüleri görürsünüz. Burası Antalya'nın merkezi. Turizmin merkezinin merkezi" dedi.