CHP seçime itiraz etti

Seçimi kaybeden CHP Antalya Büyükşehir Adayı Mustafa Akaydın ile CHP İl Başkanı Devrim Kök ve diğer parti yöneticileri İl Seçim Kurulu'na tüm ilçe ve büyükşehirde seçime itiraz etti. Seçim kurulu CHP'nin itirazını incelemeye aldı. Sonuçlara neden itiraz ettiklerini açıklayan Akaydın, "Seçimde usulsüzlükler ve oy sayımında hatalar yapıldı. İl Seçim Kurulu'na itirazda bulunduk. Seçim gecesi AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Emniyet Müdür Yardımcısı ile birlikte elektronik kayıt sistemine giriş yapanların üzerinde baskı oluşturdu. Bu beni rahatsız etti" dedi.

UTANÇ DUYDUM

Akaydın, Bakan Çavuşoğlu'nun seçim kurulu başkanı hakimi de ağır şekilde azarladığına şahit olduğunu da iddia etti. Bu durumdan utanç duyduğunu belirten Akaydın, "Elimizde cep telefonu kamerasından alınmış, bizzat torbanın açılarak oy pusulalarının başında bir hakim ve bir emniyet müdür yardımcısının ve bakanın durduğunu gördük. Bakan'a bunun izahını sorduk. Ama bize izah edici bir açıklamada bulunmadı" açıklamasını yaptı.

İPTAL OYLARI YÜKSEK
Akaydın itiraz notlarından en önemlisinin iptal edilen oy sayısının fazla olması olduğunu söyledi. Bazı bölgelerde olağan akışa aykırı şekilde katılımın yoğun olmasına dikkat çeken Akaydın, "Kepez ilçesinde son derece ciddi usül hatalarının yaşandığını tutanaklarla tespit ettik. Bunların ilçe seçim kurullarına itirazını yaptık. Burada torbalarla gelen arkadaşların özellikle büyük çoğunluğu mühürsüzdü. Torbalar açılıp tutanaklar üstünde ciddi karalamalar yapıldığı, tutanaklarla oynandığı görüntüsü var. Bundan Bakan Çavuşoğlu'nun rahatsız olduğunu bana ifadesinden biliyorum. Çok ciddi bir sütun hatası yapılarak CHP'nin oyunun sıfır olduğu görülüyor. Bu da akışa aykırıdır. Onun yanına bağımsız bir adayın ya da oy yüzdesi düşük bir partiye CHP'nin oylarının aktarıldığı veya toplama hataları yapıldığı şeklinde bir tespitler var. Bunlar seçimin güvenilirliğini ciddi şekilde gölgelemektedir. Bu konuyla ilgili itirazlarımızı yaptık. Bu konuda hukukun yapacağı tespitlere karara saygılıyız. Bunu halkımız ve vatandaşımız için yapıyoruz" şeklinde konuştu.

TUTARSIZLIKLAR

Akaydın, iptal edilen oylar konusunda AK Parti'nin de itirazda bulunduğunu ifade ederek, "Islak imzalı tutanakların tamamının değerlendirilmesi bu kadar kısa sürede mümkün değil. Ciddi boyutta tutarsızlıklar olduğu için ilçe başkanlarımızda bu şekilde itirazları yaptılar. Zannediyorum 48 saat içinde İl Seçim Kurulu'nun kararını bildirmesini bekliyoruz. Cevabın olumsuz olması halinde YSK nezdinde itiraz yapmaya hazırız" dedi.

SEÇİMLER YENİLENMELİ
İtirazlarının kabul edilmesi halinde seçimlerin yenilenmesini isteyen Akaydın, Türel'in Büyükşehir'de bürokratların bazı belgeleri yok etttiği iddiasına şu cevabı verdi: "Bu herhalde 5 sene önce yaptığını bize yansıtıyor şeklinde algılanabilir. Bütün evraklarımız yerindedir, hiçbir tahribat yoktur. Kendisi oturursa gereğini yapmakla yükümlüdür." CHP Antalya İl Başkanı Devrim Kök ise adalete güvendiklerini, 48 saat içinde geriye dönüşün olmasını beklediklerini ifade etti.
BİZE ULAŞIN