İskoç yengenin taş ocağı isyanı

Likya Yolu üzerinde yer alan ve Çekül Vakfı tarafından 'Örnek Köy Yerleşmesi' seçilen Kaş ilçesine bağlı Bezirgan köyünde taş ocağı açılmak istenmesi bölgede yaşayanları isyan ettirdi

Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Bezirgan köyünde açılmak istenen taş ocağı köylüleri isyan ettirdi. Dünyaca ünlü Bezirgan köyünde özel bir firma tarafından açılmak istenen taş ocağının ruhsat sahasında Likya dönemine tarihlenen kaya mezarları ile çeşitli kalıntılar olduğu ortaya çıkarken, taşınmaz kültür varlığı olarak 2012 yılında tescil edilen tarihi tahıl ambarları ile bölgede bulunan antik yolun da taş ocağından etkileneceği belirtildi. Köylüler, taş ocağı ruhsatının iptali için Antalya İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Koruma Bölge Kurulu bölgedeki korunan alanlara fiziki müdahalede bulunulmamasına karar verdi. Köyün İskoç gelini Pauline Şalvarlı taş ocağı açılırsa köyün biteceğini belirterek, "Her yıl Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Kanada, Avrupa ve Rusya'dan turistler tatil için köyümüze geliyor. Çünkü köyümüzün yaban hayatı çok zengin" diye konuştu.

ÖRNEK KÖY İLAN EDİLDİ
Tarihi ve doğal dokusuyla her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce turisti ağırlayan Bezirgan köyü, Çekül Vakfı tarafından Örnek Köy Yerleşmesi ilan edilmişti. Turizmin yanında badem, ceviz, susam ve buğday gibi tarım ürünleri ile köylülere önemli geçim kaynağı sağlayan köye taş ocağı yapılacağını duyan köylüler isyan etti.

TARİHİ KALINTILAR BULUNDU
Özel bir şirket tarafından Bezirgan köyünün kuzey batısında 130 hektar alanda açılmak istenen taş ocağına karşı çıkan köylüler, ruhsat verilen yerde SİT alanı olduğu iddiasıyla Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne başvurdu. Bunun üzerine Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu uzmanları bölgede inceleme yaptı. Kurul uzmanları, kısmen taş ocağıyla ilgili ruhsat sahası içerisinde yapı kalıntılarının bulunduğunu tespit etti. Hazırlanan raporu değerlendiren Koruma Kurulu, 21 Ocak 2014 tarihinde yaptığı toplantıda, taş ocağı açılmak istenen bölgenin 1. Derece Arkeolojik SİT Alanı olduğunu ve Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edilen tahıl ambarlarını koruma sınırına oldukça yakın olduğunu belirterek bu alanları olumsuz etkileyecek bir uygulamada bulunulmaması yönünde tavsiye kararı aldı.

KÖYÜN İSKOÇ GELİNİ

Bezirgan'da 16 yıldır yaşayan ve taş ocağının açılmaması için köylülerden imza toplayan İskoç Pauline Şalvarlı, " Türkiye'nin birçok yerini gezdim ama bu köy gibisini görmedim. Dünyanın en büyük 10 yürüyüş yolundan biri olan Likya Yolu'da buradan geçiyor. Başka bir ülke böyle bir rotaya sahip olmakla gurur duyar ve ilgiyle korurdu. Ama Türkiye'de böyle bir değerin üzerine Suudi Arabistan'a taş satmak için taş ocağı açılmak isteniyor. Bu gerçekten çok üzücü ve bütün dünya bize gülecek. Türkiye ayağına kurşun sıkıyor" dedi.

ÇOBAN BARİKAT KURDU

Taş ocağı ruhsatı verilen bölgede çobanlıkla uğraşan Sadık Duman ise girişim öncesinde köylülere bir bilgi verilmemesine tepki gösterdi. Dedeağaç mevkisinde keçi ağılı ve tarlaları bulunan Duman, "Biz tüm Bezirgan köylüleri burada taş ocağı açılmasını istemiyoruz. Çünkü herkesin küçük bahçeleri var, soğanını sarımsağını burada yetiştiriyor. Tarlasına buğday ekiyor. Keçilerimiz burada yaşıyor. Taş ocağı açılırsa bunlar yok olacak. Bütün köylü buna karşı ayaklandı" dedi. Çoban Sadık Duman'ın, taş ocağı açılmak istenen bölgeye giden traktör yolunun girişini, iş makinelerinin geçişini engellemek için kendi elleriyle sürüklediği taşlarla barikat kurması dikkat çekti.
BİZE ULAŞIN