Rus'tan 'Ev' kazığı

Konut edindirme vaadiyle paralarını kaptıran çok sayıda yabancı uyruklu, savcılığa başvurdu

Antalya'nın Alanya ilçesinde konut edindirme vaadiyle internet üzerinde kurulan bir sisteme giriş aidatı ödeyen yabancı uyruklu 5 kişi, dolandırıldıkları iddiasıyla Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

RUS UYRUKLU
İddiaya göre, Alanya'da emlak işi yapan Rusya vatandaşı Vladimir B, aidat ödeyerek üye olanların sonunda ev sahibi olacağı iddiasıyla 4 aşamalı bir sistem kurdu. İnternet üzerinden binlerce kişiye kurduğu sistemi konferans yöntemiyle anlatan Vladimir B, sisteme girmeyi düşünen yaklaşık 100 kişiyi geçen yıl Mayıs ayında Alanya'ya çağırarak toplantı yaptı. Vladimir B, Alanya'da topladığı çoğunluğu Rus çok sayıda yabancıyı sisteme üye yaptı. Üyelere 520 Euro giriş aidatı ödeyerek, yanında 2 yeni üye daha getirenlerin bir üst seviyeye yükseltileceğini ve 4 aşama sonunda ev sahibi olacağını vaat eden Vladimir B'nin aidat ücretlerini ise Rusya'daki bankalarda topladığı iddia edildi. Rusya'dan Nikolay Udodenko (23) ve Liubov Semenova (59), Polonya'dan Maria Grzegorek (45), Almanya'dan Beata Burawska (45) ile Çek Cumhuriyeti'nden Zodka Samkova (48), sistemi sorguladıkları için Vladimir B. tarafından sistemden atıldıkları ve dolandırıldıklarını iddia ederek Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

DERNEK DEVREDE

Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği (ARDİD) Başkanı Anjelika Anzhela, sadece 5 kişinin değil, pek çok ülkeden yaklaşık 2-3 binkişinin dolandırıldığını iddia etti. Emlak sektöründe düzgün çalışan kişilerin adının da lekelendiğini söyleyen Anzhela, "Mağdurlara gereken desteği vereceğiz. Şikayetçi olanların para yatırdığına dair evraklar var" dedi.
BİZE ULAŞIN