Babadağ'da yol tepkisi

Babadağ'da, Ticaret ve Sanayi Odası ile Orman İşletme Müdürlüğü protokolü ile yapımına başlanan yol için ağaç kesilmesi tepki çekti

Dünyanın önemli yamaç paraşütü merkezleri arasından gösterilen Babadağ'da, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) ile Orman İşletme Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle yapımına başlanan orman yolu için ağaç kesilerek doğaya zarar verildiğini ileri süren çevreciler, duruma tepki gösterdi. FTSO'nun, Güney Ege Kalkınma Ajansı'ndan hibe alarak hazırladığı 'Rotamız Babadağ' projesi kapsamında Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü ile imzaladığı protokolle yapımına başlanan ve Karağaç ve Kozağaç mahallelerine bağlanacak orman yolunda sona gelindi.

TEPKİ GÖSTERDİLER

Yol çalışmalarında çok sayıda ağaç kesilerek doğaya zarar verildiğini ileri süren çevreciler, bölgede çekilen fotoğraflarla FTSO önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklamayı okuyan TEMA Vakfı Fethiye Temsilcisi Okyay Tirli, Babadağ'ın, Fethiye- Göcek özel çevre koruma bölgesinde bulunan, Türkiye'nin çok önemli ekosistemini barındıran dağlardan biri olduğunu söyledi.

DOĞA OLMADAN ASLA

Tirli, turizme de hizmet edeceği söylenen yolun 2 aracın geçebileceği genişlikte yapıldığını ifade etti. Turizm adına böyle bir kıyım yapılmasını anlamalarının mümkün olmadığın dile getiren Tirli, "Doğal güzelliklerimiz olmadan turizm olmaz, öncülük edenlerin de vicdanları olmaz" dedi.

300 BİN FİDAN DİKİMİ YAPILDI
Fethiye Orman İşletme Müdürü Gürhan Zorlu ise yaklaşık 20 yıl önce planlanan yolun 2014 yılı programına alındığını söyledi. Zorlu, "Yol yapılırken 15-20 ağaç kesildi. Bu yıl müdürlük olarak yaklaşık 300 bin fidan diktik. Yolu yaparken amacımız orman yangınlarıyla mücadele ama orman köylüsü, turizmciler, yamaç paraşütü yapan sporcular da faydalanacak. Fethiye'nin ormanlık kesimlerindeki birçok yol geçmişte orman tarafından yapılmış, bugün herkes kullanıyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN