Çifte sekreterli belediye çiftliği

Eski Başkan Akaydın'ın, kendi döneminde Büyükşehir Belediyesi'ni çiftliğe çevirdiği ortaya çıktı. Belediye'de daire başkanlarına çifte sekreter atanmış, bankamatik çalışanlar yaratılmış

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin yeni yönetimi, eski Başkan Mustafa Akaydın dönemini mercek altına aldı. Hizmet alımlarında müthiş bir plansızlık ile karşılaşan hesap uzmanları, ortaya çıkan rakamları görünce şok geçirdi.

8 BİN 642 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Bir daire başkanı için birden fazla sekreter, çaycı, makam aracı ile şoför görevlendirildiğini, aynı odada görev yapan müdürler için bile ayrı ayrı sekreter ve asistan istihdam edildiğini gören yeni yönetim, rakamlar arasında boğuldu. Gereğinden fazla personelin belediye bünyesinde görevlendirildiğini ve pek çok personelin yapacak iş olmadığı için bankamatik çalışanına dönüştüğünü gören hesap uzmanları, Antalya Büyükşehir Belediyesi, ASAT, belediye şirketlerinde taşeron işçiler ile birlikte toplam 8 bin 642 personel bulunduğunu ve bu personele bir yılda gereksiz yere milyonlarca lira maaş ödendiğini tespit etti. Personeline yılda yaklaşık 450 milyon lira ödeyen Büyükşehir Belediyesi'nin yatırım bütçesinin 100 milyon, toplam bütçesinin ise 900 milyon lira olduğu belirtildi.

36 MİLYON

Bu kadar çok personelin istihdam edilmesi, belediye bütçesini zora sokarken bu plansızlıktan en çok zarar gören yine işçiler oldu. 2013 ve 2014 yıllının ilk 3 ayından kalma işçi borçlarının olduğunu tespit eden uzmanlar, Akaydın'ın görevden ayrılmadan önce personele ödenmesi gereken 36 milyon lirayı ödemediğini ve taşeron işçilerin 75 gündür maaş alamadıklarını belirledi. Maaş dışında personelin SGK, Emekli Sandığı ödemelerinde de gecikmeler yaşandığı, bu gecikmelere mahsuben 30 milyon liraya yakın borç bulunduğunu gözlemlendi.

PLANSIZ İSTİHDAM

Plansız personel istihdamı ve milyonlarca lira tutarında gereksiz ihale yapıldığına kanaat getiren uzmanlar, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'nın yeşil alanların çiçek bakımı için ihale yaptığını ve bu iş için 777 kişilik bir hizmet alımı gerçekleştirdiğini saptadı. Yapılan ihalede akaryakıt giderleri, çiçek, tohum ve torf ile tüm sarf malzemeleri hariç sadece işçilik ve araç amortismanı için belediyenin 26 milyon 577 bin 233 liralık bir hizmet alımı yaptığı görüldü. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'nın 8 milyon 675 bin 333 lira tutarında 317 kişiyi kapsayan tam ve kısmi zamanlı personel alım ihalesi, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'nın 215 kişi için 7 milyon 259 bin 213 liralık, Destek Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın da yardımcı personel alımı için 169 kişi karşılığında 4 milyon 775 bin 208 liralık ihaleler yaptığı belirlendi.

İŞÇİ MAAŞLARI ÖDENECEK
Mevcut personelin 30 Mart itibariyle sınırları genişleyen Antalya Büyükşehir Belediyesi için bile yeterli olabileceğine inanan uzmanlar, eski dönemde bu kadar çok işçi çalıştırmanın yanlış bir tutum olduğunu vurguladı. Yeni yönetimin göreve gelir gelmez taşeron işçilere 1 maaş ödemesi yaptığını aktaran yetkililer, işçi maaşlarının kısa sürede ödeneceğini ifade etti.
BİZE ULAŞIN