Bireysel turiste hazırlık çağrısı

Dünyada bireysel seyahatlerin popülerliği artınca, turizm otoriterleri Antalya'nın eksiklerini hatırlatıp bu yönde hazırlanması çağrısı yaptı

Sigorta şirketlerinin bireysel seyahat sigortaları başlığı açmasıyla, dünyada bireysel seyahat modası başladı. Acentelerin kazançlı gördüğü hep aynı turlara katılmaktan sıkılan potansiyel turistler, yeni yerleri kendileri keşfetmek istiyor. Sanal ortamdan uçak ve konaklama rezervasyonu kolaylığının desteklediği bu seyahat modasıyla, Türkiye'nin turizm başkenti Antalya'ya ne kadar artı turist geleceğini kimse söyleyemiyor.

TURİST GELSE NE YAPACAK?
İnternetten seyahat ile bireysel seyahatlerin ciddi oranda artmaya başladığını belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Antalya'nın bu turist grubuna hizmet sunacak şekilde dizayn edilmediğini söyledi. Standartlara uygun toplu taşıma, yollar, kaldırımlar, yönlendirme levhaları gibi eksikliklerimiz olduğunu ifade eden Başkan Ayık, "Beş yıldızlı tesislerin karşısına baktığınızda rezaletle karşılaşıyorsunuz, buralarda hiçbir standart yok. Özellikle de beldelerde. Arada hiçbir uyum yok. Bireysel seyahat yapan turist gelse ne yapacak" şeklinde konuştu.

ALT YAPI LAZIM

Antalya-Fethiye arasındaki toplam 20 günde yürünebilen Likya Yolu'nu hazırlattıklarını hatırlatan Ayık, bu süreçte konaklama yapılacak köy pansiyonlarının yaratılamaması gibi eksiklikler olduğuna işaret etti. Yol güzergahında köylerde gezginlerin misafir edilebileceği 2-3 ev olması gerektiğini belirten deneyimli turizmci, "Belli hijyen koşullarında köylerimizdeki yaşam tarzını da bir ürün olarak sunmamız lazım. Bunların hepsinde çok ciddi ilerleme olacak ama bunun için alt yapı gerek" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN