Turiste kolaylık müjdesi

AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'de 3 aydan fazla kalmak isteyen turistlerin arzu ettikleri doğrultuda bu süreyi uzatacaklarını müjdeledi

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye'de 3 aydan fazla kalmak isteyen turistlerin arzu ettikleri doğrultuda bu sürelerini uzatacağız. Ülkemizde konut alan vatandaşların da giriş çıkışı konusunda kolaylıklar sağlayacağız" dedi. Bakan Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'i ziyaret etti. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetin ustasına geçmesinden dolayı memnuniyet duyduğunu dile getiren Çavuşoğlu, Türel'in Ankara'daki işlerini bırakıp Antalyalılara hizmet etmek için kente geldiğini ifade etti. Türel'in kaldığı yerden hizmetlere devam edeceğini belirten Çavuşoğlu, Türel'in 2004-2009 yıllarında kazandırdığı çalışmaların unutulmadığını, Antalya'nın marka şehir olmasını arzuladıklarını söyledi.

SÜREDE KOLAYLIK

Bakan Çavuşoğlu, vizeli ya da vizesiz Türkiye'ye gelen turistlerin en fazla 90 gün kalabildiğini, bu sürenin uzatılması için yeni bir çalışma yaptıklarını bildirdi. Çavuşoğlu, "Türkiye'de 3 aydan fazla kalmak isteyen turistlerin arzu ettikleri doğrultuda bu sürelerini uzatacağız. Ülkemizde konut alan vatandaşların da giriş çıkışı konusunda kolaylıklar sağlayacağız" diye konuştu. Uygulamanın sağlık turizmini de olumlu etkileyeceğini dile getiren Çavuşoğlu, orta ve uzun vadeli tedavi için Türkiye'ye gelen turistlerin 90 gün sonra ülkelerine dönüp, yeniden gelme konuları bulunduğunu, bu sıkıntıların aşılması, bürokratik engellerle karşılaşmamaları için uygulamanın yararlı olacağını söyledi. Türkiye'de konut alan yabancılar için yeni bir uygulama hazırladıklarını kaydeden Çavuşoğlu, "Konut alan yabancılar 6 ay kalabiliyor. Bu insanların Türkiye'ye giriş çıkışlarında kolaylık sağlanacak. 5 yıl önce Antalya'da konut satışları yapılırken, 'ülkeyi satıyorlar' diyorlardı. Şimdi bunu söyleyenler bile destek oluyor" dedi.

SİYASETİ BIRAKTIK
Büyükşehir Belediye Başkanı Türel de siyaseti seçimden sonra bıraktıklarını, Antalya'nın geneline hizmet ettiklerini söyledi. Antalya'nın dünya kenti olması konusunda Avrupa Birliği Bakanlığı ile ortak çalışmalar içinde olacaklarını dile getiren Türel, "Antalya'da kaldığımız yerden görevimize devam ediyoruz. Seçim döneminde bize oy vermeyenlerin bile bizim seçilmemizden memnun olduklarını görüyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN