Ceviz iriliğindeki dolu seraları yıktı

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde gece başlayan ve yarım saat süren şiddetli dolu yağışı, cam seralar ve içindeki ürünlerin zarar görmesine neden oldu

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde gece saatlerinde başlayan ve yarım saat süren dolu yağışı büyük maddi zarara yol açtı. Dolu, seraların camlarını kırdı, plastik seraları deldi. Seralardaki domateslerin kırılan camlardan zarar gördüğü afette evlerin çatılarındaki su depoları ve güneş panelleri zarar gördü. Yaklaşık bin dönümlük alanda etkili olan dolu cam ve naylon seraların yanı sıra meyve ve zeytin bahçelerini de vurdu. Fethiye ve Ege'nin ilk turfanda sebzesinin yetiştiği Karadere'nin tümü ve Kumluova'nın bir bölümünde etkili olan dolu, turfanda sebze domateslerinin bulunduğu seraları yerle bir etti.

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN

Sabahın ilk ışıklarıyla hasarlarını öğrenmek için seralarına koşan çiftçiler, gördükleri manzara karşısında gözlerine inanamadı. Mahalle Muhtarı Hasan Topaç, Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ve Kaymakam Muammer Köken'den yardım istedi. Kaymakam Köken İl Afet Müdürlüğü yanı sıra İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri'nin bölgede hasar tespit çalışması yapmalarını isteyerek, "600 ile 1000 dönüm alanda bulunan seralar yumurta büyüklüğündeki dolu nedeniyle zarar görmüştür. Vatandaş beş yıllık gelirle yapabileceği cam seralarını tamamen kaybetti. Bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi gerekmektedir" dedi.
BİZE ULAŞIN