Tropik meyveler Antalyalı oluyor

Miami'den getirilen 11 çeşit tropikal meyvenin Antalya'ya adaptasyonu tamamlandı. Üreticiye tavsiye edilmeden önce üretim maliyetlerinin incelenmesinde ise son aşamaya gelindi. İhracat için süre gerekiyor

Antalyalı üreticilerin yeni gelir kaynağı ve ihracat kalemi olması için Miami'den getirilen tropikal meyvelerin Antalya iklimine adaptasyon sürecinde mutlu sona gelindi. Pasiflora, Mango, Guava, Pithaya, Longan ve Litchi türlerinin 11 çeşidinin Antalya'da üretiminin yaygınlaştırılması konusunda, son aşamaya gelindi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi ve Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Akdeniz Üniversitesi ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün ortaklaşa girişimiyle, tropik meyve üretiminin gelişmesini ve ihtiyacımızın kendi öz kaynaklarımızdan karşılanmasını sağlanacak.

VERİM ANALİZİ

Alanya ve Gazipaşa'da üretimleri yapılan yeni meyvelerin adaptasyonlarının sorunsuz şekilde tamamlandığını açıklayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, nem, toprak ve sıcaklık gibi faktörler konusunda bir soruna rastlanmadığını duyurdu. Bundan sonraki aşamanın çiftçiye tavsiye edebilmeleri için gerekli analizler olduğunu söyleyen Dallı, "Çiftçiye bu meyveleri üretmelerini tavsiye etmeden önce tüm maliyetlerin satışlarla karşılanabileceği gibi araştırmalarla verim analizi yapmamız gerekiyor. Bu yeni türlerin alternatif olarak ortaya çıkacağını tahmin ediyorum" diye konuştu.

MEYVE VERİYOR

Meyvelerin adaptasyon sürecinin geçirildiği bahçelerde fidanların gelişimlerinin ve özellikle mangoların adaptasyonlarının çok iyi olduğunu açıkladı. Passiflorada türünün purple çeşidinin meyvelerinin çok iri ve kaliteli, Pithaya ve Passifloraların terbiye sistemi oluşturulduğu belirtildi. Yakacık köyünde de fidanların gelişimlerinin iyi olduğu, üretici tarafından bakım koşullarına dikkat edilen fidanların, bulundukları ortama uyum sağladıkları ve yeni sürgünler vermeye başladıkları belirtildi.

İHRAÇ HEDEFİNE KATKI
Antalya'nın 2023 yılında 5 milyar dolar ihracat hedefine, 40 bin 333 lira faaliyet bütçesiyle girilen tropik meyve projesinin de katkısı olacak. 2012 yılında başlatılan Değişik Tropik Meyve Türlerinin Antalya Koşullarına Adaptasyonu Üzerinde Araştırmalar adlı projenin finans kaynağı, Antalya il Özel İdare olmuştu.
BİZE ULAŞIN