Burdur Gölü için 'Su Orucu'

Göle Hayat Derneği Başkanı Şafak Türkel ve Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Sorumlusu Öztürk Sarıca, Burdur'un Karakent köyü sahilinde yaptıkları açıklamada, 27-28 Eylül 2014 tarihlerinde düzenlenecek olan 'Göle Yas' buluşması sırasında, 27 Eylül'de bir gün su kullanılmaması çağrısında bulundu. Açıklama sırasında, müzisyenler de 'Hadi Gali Sen de Gel' türküsü eşliğinde vatandaşları 'su orucu' eylemine davet etti.

ŞENLİK DEĞİL YAS GÜNÜ
Burdur Gölü'nün kuruyarak 20 yıl içinde tümüyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu hatırlatan Öztürk Sarıca, gölün kurumasının Burdur Gölü havzasında tarım yapılamaması, içme sularının kalmaması, hatta tüm dünyadaki temiz su kaynaklarının tükenişi ve milyonlarca insanı bekleyen susuzluk anlamına geldiğini belirtti. Herkesi 'Göle Yas' buluşmasına davet eden Sarıca, "Bu bir şenlik değil, toplu bir yastır. Çünkü kuruyan gölün şenliği olmaz, yası tutulur dedi.

1 GÜN SU KULLANMAYIN

Su orucunun 27 Eylül'de Lisinia proje alanında başlayıp, ertesi gün Burdur Gölü halk plajında devam edeceğini kaydeden Sarıca, "Buluşmamıza katılacak sanatçılar ve biz, tutacağımız bu iki günlük yasın yalnızca şehir sınırlarını değil ülke sınırlarını da aşacak bir toplu uyanışı tetiklemesini hedefliyoruz. Susuz geçireceğiniz 27 Eylül'ün ardından 28 Eylül 2014 Pazar günü bir gün önce kullanmadığınız, içmediğiniz, tüketmediğiniz suları en yakınınızdaki göle, akarsuya dökün" dedi.

BİZE ULAŞIN