Boğmaca ve 'Koza Stratejisi'

Boğmaca ve 'Koza Stratejisi'
Yeni doğan bebekler için en büyük tehlike annelerinden gelebiliyor. Boğmaca, bebeklere annelerinden bulaşıp, ağır seyrederek ciddi komplikasyonlara yol açabiliyor. Annenin boğmacaya karşı aşılanması, bebeğin sağlığı için büyük önem taşıyor. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Yeni Doğan Uzmanı Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, bebekle teması olan kişilerin boğmacaya karşı aşılanması yaklaşımını içeren 'Koza Stratejisini' anlattı. Türkiye'de ilk defa Memorial Antalya Hastanesi'nde doğum yapan annelere, bu aşının ücretsiz olarak yapılacağını müjdeledi. Bulaşıcılığı yüksek olan boğmacanın, çocukluk çağı hastalığı olarak kabul edilmesine karşın tüm yaş gruplarını etkileyebildiğini belirten Nemlioğlu, "Boğmaca aşısı doğumdan sonra 2, 4 ve 6'ncı aylarda uygulanmaktadır. Ayrıca 18'inci ayda ve 4-6 yaş arasında pekiştirme dozu yapılmaktadır. Birçok ülkede çocukluk çağında yüksek aşılanma oranlarına karşın okul çocuklarında, ergenlerde ve yetişkinlerde aşı uygulama oranlarının yetersiz olması nedeniyle boğmaca görülmeye devam etmektedir" dedi.

KÜÇÜKLERDE AĞIR SEYREDER

Erişkinlerde ve büyük çocuklarda sadece soğuk algınlığı ve uzun süren öksürük şeklinde, belirgin olmayan şikayetlerle ortaya çıkabilen boğmacanın, yeni doğanlarda ve süt çocuklarında ağır seyrederek, ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiğini vurgulayan Nemlioğlu, "Boğmaca, yeni doğanlar ve aşısı henüz tamamlanmamış süt çocuklarına; anne, baba ve kardeşlerden bulaşmaktadır. Yapılan araştırmalar, boğmacaya karşı bağışıklığın yaşla birlikte azaldığını ve okul çocuklarında, ergenlerde boğmaca vakalarının azımsanmayacak ölçüde görüldüğünü ortaya koymaktadır" diye konuştu.

KİMLER AŞILANMALI?

'Koza stratejisi' olarak adlandırılan ve bebekleri korumak için bebekle teması olan kişilerin (anne-baba-kardeş, bakıcı ve sağlık çalışanları gibi) hepsinin aşılanması yaklaşımının birçok bilimsel kuruluş tarafından önerildiğini belirten Nemlioğlu, "Bu amaçla yeni doğanların ve henüz aşılanması tamamlanmamış süt çocuklarının çevresindekilere boğmaca aşısının uygulanması önerilmektedir. Bu aşının özellikle bebek doğmadan önce veya hemen doğumdan sonra bebekle temas edecek bireylere uygulanması daha da olumlu sonuçlar doğurmaktadır" dedi.

BİZE ULAŞIN