Antalya'nın dahileri

Antalya'daki 430 bin öğrenci arasından seçilen 271 dahi çocuk, Bilim ve Sanat Merkezi'nde özel eğitime tabi tutuluyor. Gelecekte Antalya'nın dahileri bu öğrencilerin arasından çıkacak

Antalya'nın dahileri
Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'nun 3'üncü katında 2009 yılında hizmet vermeye başlayan Antalya Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Enç'in özverili çalışmaları sonucunda yeni binasına kavuştu. İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, Antalya'nın en zeki öğrencilerinin özel bir eğitime tabi tutulduğu merkezin kapılarını SABAH Akdeniz'e açtı.

130 IQ'LUK DAHİLER

24 derslik, 4 laboratuvar, 2 resim atölyesi ile 1 müzik biriminin bulunduğu merkezde, Antalya'daki öğrenciler arasından özenle seçilmiş 119 kız, 152 erkek toplam 271 dahi adayı öğrenci eğitim görüyor. Öğrencilere birebir eğitimlerin verildiği merkeze IQ'su 130 ve üzeri olan öğrenciler kabul ediliyor. İlkokulda başlayan eğitimlerde önce çocuğun yeteneği keşfediliyor, daha sonra özel eğitimler veriliyor.

271 ÖZEL ÖĞRENCİ

Her yıl 30 öğrencinin kabul edildiği merkez toplamda 330 öğrenciye eğitim verebilecek kapasitede. 17 seçilmiş öğretmenle birlikte 24 kişilik bir ekibin görev aldığı merkez hakkında bilgi veren Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, "271 çocuğumuzun farklı yetenekleri ve özellikleri olduğu belirlendi. Derslerinin haricinde bu merkeze gelerek buraya sınavla atanmış öğretmenlerden ders alıyorlar. Çocuklarımız örgün eğitimini aldığı okuldan sonraki tüm boş zamanlarında buraya gelip eğitim alabiliyor. Burada öğrenciye göre program hazırlıyoruz" dedi.

GELECEĞİN DAHİLERİ

Antalya'ya böyle bir merkez kazandırmaktaki amaçlarından bahseden Gülay, "Hedefimiz belki 20-30 yıl sonrası için dahiler yetiştirmek. Bu merkez sayesinde çocuklarımız boş zamanlarını daha etkin bir şekilde değerlendiriyor. Yetenekleri doğrultusunda eğitim vererek bu yeteneklerini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Biz çocuğun hangi alanda yeteneği olduğunu keşfetmeye ve çocuğumuza da bu yeteneğini keşfettirmeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

YETENEK AVCILARI
Antalya'daki eğitim kalitesini artırmaya kararlı olduklarını belirten Gülay, "Bu şehirde eğitim gören her evladımız bizim için çok değerli. Çocukların geleceği ve yetişmesi için 25 bin 500 öğretmenimiz ile yoğun bir çaba içerisindeyiz. Burası eğitim desteği veren bir merkez. Çocuklarımızdaki gizli kalmış yetenekler bir merkez vasıtasıyla işlenmediği takdirde, çoğunluk içerisinde kaybolup gidiyor" dedi.

BİZE ULAŞIN