Mecliste okuma krizi

Yılın ilk Büyükşehir Meclisi'nde CHP'li Reşat Oktay'ın geçen ayki toplantının karar özetlerinin tamamını okutmak istemesi mecliste tansiyonu yükseltti

Mecliste okuma krizi
Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi ASAT Konferans Salonu'nda toplandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in toplantıya geç kalması üzerine başkanlık koltuğuna Başkan Vekili Mesut Kocagöz geçti. Bir önceki toplantının karar özetlerinin okunmuş olarak kabul edilmesi AK Parti, CHP ve MHP grupları tarafından kabul edilirken CHP'li Meclis Üyesi Reşat Oktay karar özetlerinin tamamının okunmasını istedi. Bu talep üzerine meclis üyeleri salondan çıktı.

TÜREL YARIDA KESTİ

Toplantıya yarım saat sonra katılan Başkan Türel, okuma işlemini iptal etti. Oktay ise, suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Başkan Türel, "Kanuna göre herhangi bir hüküm yok. Meclisin lüzumsuz yere vaktinin alınmasına müsaade etmem. Antalya'nın şahsi kaprislerle kaybedecek bir saniyesi bile yoktur" dedi. Konuşmaların ardından söz tekrar grup sözcülerine verildi. CHP Grup Sözcüsü Ruhi Beşiktaş'ın grup olarak kabul oyu verdikleri bir karar sonrası Başkan Türel, "Grup olarak kabul ediyorsunuz ancak sonra içinizden çatlak ses çıkıyor" sözünü üzerine alınan Reşat Oktay, "Ben çatlak ses değilim. Lütfen sözünüzü geri alın" diye konuştu. Bu kez de Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu ve AK Parti Grup Sözcüsü Bahattin Bayraktar tepki gösterdi. Topçu ve Bayraktar, Oktay'ın karar özetlerinin okunmasını isteyip okunurken dışarı çıkmasını sert dille eleştirdi.

İTİRAZLARA RET KARARI
Toplantıda ayrıca Paralel yapıya yakınlığı ile bilinen Toros Koleji'nin Muratpaşa İlçesi sınırları içerisindeki okul yerine ait 1/5000'lik planlarda yapılan değişikliğe gelen itirazlar görüşüldü. İtirazlar oy çokluğu ile reddedildi.

CHP'DE DEĞİŞİM
Geçen hafta sonu gerçekleşen CHP Muratpaşa İlçe Kongresi sonrası aday olup seçimi kaybeden CHP'nin Büyükşehir ve Muratpaşa Meclisi Grup Sözcüsü Songül Başkaya, bu görevlerinden istifa etti. CHP'nin yeni Büyükşehir Grup Sözcüsü Ruhi Beşiktaş oldu.

BİZE ULAŞIN