Kalça ekleminizi erken teşhisle koruyabilirsiniz

Kalça ekleminizi erken teşhisle koruyabilirsiniz

Memorial Antalya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın, kalça kireçlenmesinin nedenlerini ve erken teşhis ile alınabilecek önlemleri anlattı

  • Akdeniz
  • Perşembe 16.01.2015
Vücudunuzun en güçlü eklemi olan kalçanızda oluşabilecek bir hasar, tedavisi mümkün olmayan kireçlenmeye yol açıp, sizi kalça protezi ile yaşamaya mecbur bırakabilir. Ancak erken teşhis ile 10-20 sene sonrasını görebilmeniz ve gerekli önlemleri alarak, kalçanızı güçlü tutabilirsiniz. Memorial Antalya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın, kalça kireçlenmesinin nedenlerini ve erken teşhis ile nasıl önlem alınabileceğini anlattı.

KALÇA ANATOMİSİ

Kalça eklemi çok güçlü olsa da anatomik yapısından dolayı hareket esnasında eklem yüzlerinin birbirine zarar verebildiğini belirten Prof. Dr. Aydın, "Doğuştan gelen kalça bozuklukları, kırıklardan sonra oluşabilecek kalça çukuru bozulmaları, avasküler nekroz gibi hastalıklar, genetik miras ya da futbol gibi spor dalları kalça eklemindeki hastalıkların temel nedeni olan eklem anatomisinin bozulmasına yol açabilir. Bu bozulma sonucunda oluşan anormal sürtünme ve anormal stres yoğunlaşması; kıkırdağın yıpranmasına, dökülmesine, yırtılmalara yol açarak kireçlenmeye giden yolu açmaktadır" dedi.

HAFİFE ALINMAMALI

Kalça ekleminde problemi olan kişilerin çoğunlukla kasıkta olmak üzere, kalça eklemi ağrısından şikayet ettiklerini vurgulayan Aydın, "Kalça kaynaklı kasık ağrıları, uzun süre oturduktan sonra aniden kalkarken sanki kasığa bir bıçak saplanması şeklinde kendini gösterir. Kalça kilitlenir, kişi hareket edemez. Böyle bir ağrı kesinlikle basit bir kalça ağrısı olarak görülmemelidir. Ayrıca merdiven inip çıkarken zorlanma yaşanabilir. Aksama ve ağrı nedeniyle topallama gibi şikayetler ortaya çıkabilir" diye konuştu.

AMELİYATLAR

Kalça eklemi koruyucu ameliyatların gerektiği durumların da ortaya çıkabileceğini açıklayan Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın, "Kalça artroskopisi adı verilen kapalı ameliyatlar, eklem içi problemlerin giderilmesini sağlar. Bir diğer teknik ise "Güvenilir Luksasyon"dur. Bu teknikte kalça yuvasından çıkarılır. Kalçanın yuvasından çıkması, dolaşımı bozarak, kalçada çok ciddi hasara neden olabilmektedir. Ancak geliştirilen bu yöntemde kalça yuvasından eklem korunarak çıkartılmakta ve yapılan müdahaleyle gelişebilecek kireçlenme önlemektedir" dedi.

BASİT BİR KALÇA FİLMİ
Kişi bir ortopedi uzmanına başvurduğunda, öncelikle klinik muayeneden geçirildiğini belirten Aydın, "Bu muayenede yapılan özel testlerle hastanın belli hareketleri yapıp yapamadığı incelenir. Sonucunda bir şüphe oluşursa kalça filmi çekilir. Kolaylıkla çekilebilen bir kalça filmi kalçanın yapısında bozukluk olduğunu gösteren çok önemli ayrıntıları ortaya koyabilir. Bu ayrıntıları görebilmek için ortopedi uzmanının bu alanda yetkin ve bilgili olması gereklidir. "Bilen Görür" ifadesi bu durumda özellikle gerçeklik kazanır. Böylelikle tedavisi mümkün olmayan, kişiyi protez ile yaşamaya mahkum bırakan bir hastalık olan kireçlenmeye doğru gidebilecek bir tablo, çok önceden tespit edilerek gerekli önlemler alınabilir" dedi.

KİLO VERİLMELİ VE EGZERSİZ YAPILMALI
Böyle bir durum saptandığında yapılacakları sıralayan Aydın, "Öncelikle kişi aşırı kiloluysa mutlaka beslenmesine dikkat etmeli ve kilo vermelidir. Kalça eklemi vücudun en fazla yük taşıyan eklemidir. Bu nedenle aşırı kiloyla daha fazla yük taşıması önlenmelidir. Kalça eklemi çevresindeki kasların kuvvetini ve tonüsünü ayarlamak için özel bir egzersiz tedavisi gereklidir. Kişinin bel fıtığı gibi bir sorunu yoksa germe esaslı olan yoga, pilates egzersizleri önemli derecede katkı sağlayabilir. Bunun yanında kişinin ihtiyacına göre ağrı kesici, kas gevşeticiler de verilebilir" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN