Hotel Equipment Fuarı rekor katılımla açılıyor

26'ncısı düzenlenen ANFAŞ Hotel Equipment, bugün Antalya Expo Center'da kapılarını ziyarete açıyor

Hotel Equipment Fuarı rekor katılımla açılıyor
Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım AŞ (ANFAŞ) tarafından organize edilen Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı- Hotel Equipment kapılarını bugün açıyor. Bu yıl 26'ncısı düzenlenen ve 24 Ocak tarihine kadar sürecek olan fuarın açılışı Gümrük ve Ticaret Bakan Yadımcısı Fatih Metin'in katılımıyla yapılacak.

2 MİLYAR DOLARLIK HACİM

26. Anfaş Hotel Equipment fuarında 400'ün üzerinde katılımcı firma 3500'ün üzerinde marka sergileyecek. Fuarla ilgili bilgi veren ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık, bu yıl 2 milyar dolar civarında ticaret hacmi oluşması ve 35 bin ziyaretçi beklendiğini söyledi. Otel üst düzey yöneticileri ile firmalar arasında ikili görüşmeler için özel alan hazırlandığını dile getiren Çalık, bu yıl katılımcı firmaların yabancı otel yöneticileriyle yüz yüze görüşme şansı yakalayacaklarını kaydetti. Çalık, fuara Gürcistan, Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Sırbistan, Bosna Hersek, İran ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden heyetlerin katılacağını söyledi.

YURTDIŞI KATILIMI YÜKSEK

Bu yıl katılımcıların fuarda yabancı otel yöneticileriyle yüz yüze görüşme şansı yakalayacağını vurgulayan Çalık, "Mesela 2015 Avrupa Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacak olması nedeniyle turist hareketliliğine hazırlanan Bakü'nün 2 yıldır yapılanma sürecine giren Business City bölgesinde yer alan oteller ve Bakü'nün en büyük otellerinden, HyattRegency Bakü Hotel, Fairmont Hotel yöneticileri fuarı özellikle temizlik ekipmanları, tekstil, buklet malzemeleri ve mutfak-servis ekipmanları satınalması yapmak için ziyaret edebileceklerini bildirdiler" dedi. Fuara Balkan otelleri de çıkarma yapacak. 5 binin üzerinde yeniden yapılanma sürecine girmiş oteliyle Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Sırbistan, Bosna Hersek 80 kişilik heyetle fuarı ziyaret edecek. 2015 - 2016 senesinde hem otellerini yenileyecek hem de yıllık ihtiyaçlarını karşılamak için görüşmeler yapmaya gelecek İran Heyeti de fuarı ziyaret edecek.

ALTIN KEP AŞÇILAR YARIŞMASI
Fuarda yurtiçi ve yurtdışından şeflerin buluşmasını sağlayacak 'Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yarışması' yapılacağını da bildiren Mustafa Çalık, "Michelin yıldızına sahip şeflerin jüri koltuğuna oturacağı yarışma genç aşçılar, üniversiteler yarışıyor, sebze oymacılığı, turizm otelcilik okulları, mutfakta güzel sanatlar, mini soğuk büfe, yılın altın şefi, yılın altın pastacısı ve modern Türk mutfağı kategorilerinde gerçekleşecek. Yarışmaya 4 bin 500'ün üzerinde şef bekleniyor" dedi.
BİZE ULAŞIN