Balbey'de dönüşüm başlatılıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Balbey Mahallesi'nin 'kentsel yenileme alanı' ilan edilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvuru yaptı

Balbey'de dönüşüm başlatılıyor
Antalya'da erken dönemlerden itibaren kale dışında gelişen varoş iskanı içinde yer alan Balbey Mahallesi, Kaleiçi benzeri yapılaşmanın egemen olduğu haliyle, yeni Antalya'nın merkezinde bir ölçüde eski karakterini korudu. Balbey Mahallesi'nin kent merkezine temas ettiği noktalarda yüksek yapılar ortaya çıkarken mahallenin içine doğru yürüdükçe bugüne ait olmayan bir yaşam devam ediyor.

YAPILAŞMA BASKISI VAR

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, Balbey'in konumu itibariyle 'avantajlı' bir bölgede yer aldığı ifade edildi. Mahallede 3 tanesi çeşme, 2 tanesi cami, 42 tanesi sivil mimari özellikli 47 tescilli kültür varlığı yer alırken, raporda bu yapılardan 3'ünün yıkıldığı belirtildi. Kent merkezine yakın konumu nedeniyle de yapılaşma baskısı altında bulunduğu ifade edilen Balbey'de, ancak yapıların yüzde 8'i iyi durumda ve herhangi bir onarım gerektirmiyor.

BAKANLAR KURULU'NDA

Söz konusu raporun Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy birliğiyle kabul edilmesinin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, salı günü itibariyle mahallenin kentsel yenileme alanı ilan edilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurduklarını açıkladı. Bakanlığın konuyu kısa sürede karara bağlanmak üzere Bakanlar Kurulu'na sevk edeceğini belirten Başkan Türel, kentsel yenileme kararının Bakanlar Kurulu'nca alınacağını söyledi.
BİZE ULAŞIN