İdrar kaçırma sorunu 15 dakikada çözülüyor

İdrar kaçırma sorunu 15 dakikada çözülüyor

Medstar Topçular Hastanesi'nden Op. Dr. Ünal Yirmibeş, rahim sarkması nedeniyle ortaya çıkan idrar kaçırma sorunlarının tedavisi hakkında bilgi verdi

  • Akdeniz
  • Perşembe 24.04.2015
Her 10 kadından birinde görülen rahim sarkması ve idrar kaçırma sorunlarının önemli bir bölümü, ameliyatla tedavi edilebiliyor. Lokal anestezi altında yaklaşık 15 dakika süren operasyon sonrası, hasta sağlıklı ve kaliteli yaşama kavuşuyor. Medstar Topçular Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ünal Yirmibeş, rahim sarkması nedeniyle ortaya çıkan idrar kaçırma sorunlarının cerrahi tedavisi hakkında bilgi verdi.

KAS EGZERSİZLERİ
İstem dışı idrar gelmesinin, 'İdrar kaçırma' olarak adlandırıldığını belirten Op.Dr. Yirmibeş, "İdrar kaçırma, çeşitli aktiviteler sırasında ortaya çıkabilir. Öksürmek, hapşırmak, gülmek, ıkınmak, ağır kaldırmak gibi eylemler sonrası ortaya çıkan idrar kaçırma sorunu, cerrahi ameliyatlarla kontrol altına alınabilir. Ancak bazı hastalar, idrarını tutamadıkları için tuvalete yetişemeyecek duruma gelmektedir. Bu grup hastalarda cerrahi operasyonlar çok başarılı sonuçlar vermez. Bu hastaların tedavisinde ilaçlar ve kas egzersizlerinden yararlanılır" dedi. Yirmibeş, "Pelvik yani genital organ sarkmalarıdır. Bu sorun da sık, zor ve çok sayıda doğum sebebiyle ortaya çıkar. Ancak genital organ sarkmasına; ilerleyen yaş, aşırı kilo, sürekli öksürmekle seyreden kronik akciğer hastalıkları, aşırı ağır kaldırma, genetik yatkınlık ve sürekli kabızlık durumları da yol açar" dedi.

KAPALI AMELİYAT
İdrar kaçırmanın hangi sorundan kaynaklandığı ve rahim sarkmasına bağlı olup olmadığı tam olarak belirlendikten sonra hasta ile görüşülüp rahimin alınıp alınmayacağının kararlaştırıldığını belirten Yirmibeş, "İdrar kaçırma sorununun tedavisinde, günümüzde en yaygın ve başarı oranı en yüksek olan TOT ve TVT denilen, vajinal bölgeden lokal anestezi ile uygulanabilen ve yaklaşık 15 dakika kadar süren, ameliyatlar yapılmaktadır" dedi.

DEPRESYONA NEDEN OLUR

Organ sarkmalarının, hastalarca başlangıçta kesin olarak belirlenemeyebileceğini belirten Yirmibeş, "Cinsel ilişki sırasında hissedilen ağrı, kullanılan vajinal tamponun düşmesi, basınç hissi ve dışarı doğru sarkmanın olması ilk belirtiler olabilir. Sorun ortaya çıktıktan sonra zaman içinde tedavi edilmediği takdirde, giderek hastanın yaşam kalitesini bozar. Organ sarkmaları, ender de olsa idrar yapamama ve böbrek hasarına da neden olabilir. Rahim sarkması ile ortaya çıkan idrar tutamama sorunu, zaman içinde hastayı çevresinden uzaklaştırıp asosyal ve depresif bir yaşam şekline zorlayabilir" dedi.

DOĞRU TEŞHİS KOYMAK ÖNEMLİ
İdrar kaçırma nedeniyle ameliyat olan hastaların yüzde 50'sinin, tekrar aynı şikayetlerle doktora başvurduklarını belirten Yirmibeş, "Bu nedenle yapılacak ameliyat önem taşımaktadır. Hastanın ameliyat öncesi detaylı bir şekilde sorgulanması, muayenesinin, kan ve idrar tetkiklerinin detaylı bir şekilde yapılması, idrar kaçırma tipinin belirlenmesinde etkili bir yardımcı yöntem olan ürodinami testi de mutlaka uygulanmalıdır. Genital organlara ait kitlelerin varlığı açısından da dikkatli bir ultrason yapılmalıdır" dedi.

BİZE ULAŞIN