Telesphoros'un başı 34 yıl sonra bulundu

1981'de Perge antik kentindeki çalışmalar sırasında bulunan heykelin eksik parçası olan, sağlık tanrısı Asklepios'un oğlu Telesphoros'un başına, 34 yıl sonra ulaşıldı

Telesphoros'un başı 34 yıl sonra bulundu
Türkiye'nin en eski kazı alanlarından Perge antik kentinde Prof. Dr Jale İnan tarafından 1981'de gün yüzüne çıkarılan heykelin eksik parçalarından, sağlık tanrısı Asklepios'un oğlu, iyileştirme tanrısı Telesphoros'un başı 34 yıl sonra bulundu. Antalya Müze Müdürü ve aynı zamanda Perge Antik Kenti Kazı Başkanı Mustafa Demirel, yaptığı açıklamada, antik kentteki kazıların 1946 yılında başladığını kaydetti.

PROF İNAN BULMUŞTU

Demirel kazılarda, Türkiye'nin ilk kadın arkeoloğu Prof. Dr. Jale İnan tarafından, güney hamamında, milattan sonra 2. yüzyıla ait iki parça halinde, sağlık tanrısı Asklepios'un heykelinin bulunduğunu bildirdi. Ayak ve gövdeye yakın iki parça ve onlara ekli bir çocuk vücudundan oluşan heykelin, müzeye getirilerek envantere kaydedildiğini anlatan Demirel, şöyle konuştu: "Aradan 34 yıl geçti, hamamın hemen yanındaki Helenistik kulenin önünde cadde temizliği yapıyorduk. O çalışmalarda yüzeye yakın dolgu içinde bir çocuk başı çıktı. Arkadaşlar o anda bunun kime ve neye ait olduğunu bilmiyorlardı. Alanda belgelemesi yapıldıktan sonra envantere alınmak üzere müzeye getirildi. O süreçte bu başın Asklepios'un oğlu Telesphoros'a ait olduğunu gördüm. Müzemizin arka bahçesinde atıl olarak duran, iki parçadan oluşmuş Asklepios heykeli bir anda çağrışım yaptı. Bunun Telesphoros'un başı olduğu yönünde bir kanaat oluştu. Sonra restoratör arkadaşlarla baktık, birebir uyum sağladı. Dolayısıyla 34 yıl gibi uzun bir süre sonra Telesphoros'un başını bulduk ve yerine monte ettik."
BİZE ULAŞIN