Davraz'da tehlike

Kulovası'nın hayvan otlatmasına açılmasına turimciler tepki gösterirken futbol takımlarının sezon açılışı önce bölgeden kaçmasından korkuluyor

Davraz'da tehlike
Isparta Davraz Kayak Merkezi'nin de yer aldığı Kulovası'nın hayvan otlatmaya kapatılmasına tepki gösteren Büyük Hacılar ve Küçük Hacılar köylülerinin açtığı dava sonuçlandı. Isparta 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, futbol takımlarının kamp yaptığı ovada hayvan otlatmanın engellenemeyeceği yönünde karar aldı. Mahkeme, köylülerin itirazı üzerine, Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün söz konusu bölgede hayvan otlatılmasını engelleyen kararını 'tedbiren' durdurdu. Alınan karar üzerine turizmciler, takımların kamp sezonu öncesi endişelenmeye başladı.

TURİZM BÖLGESİ İLAN EDİLMİŞTİ

Maliye Bakanlığı, Davraz Kayak Merkezi'nin de bulunduğu 4 bin 200 hektarlık alanı 1990'lı yıllarda Isparta Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne tahsis etti. Bakanlar Kurulu kararı ile 'turizm bölgesi' ilan edilen alana zamanla kayak merkezi, kuzeydeki ovaya da oteller yapıldı. Kış aylarında kayak severlere hizmet veren bin 600 rakımlı bölge, yaz aylarında da havasının serinliği, nem oranın düşüklüğü dolayısıyla futbol takımlarının kamp için tercih ettiği bir yer haline geldi. Kamp yapan takımlardan gelen şikayetler üzerine İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 2013 yılında Kulovası'nın 'hayvan sahipleri tarafından kullanılmaması, aksi halde yaptırım uygulanması' kararı almıştı.

ETO'O VE SÜRÜ MANZARASI

Sirene Davras Otel Genel Koordinatörü Bekir Akkaş, Davraz'ın yaz döneminde futbol takımlarınca kamp merkezi olarak kullanılması için konuklama ihtiyacına cevap verdiğini söyledi. Akkaş, 1 Temmuz'da başlayacak olan sezon öncesinde Kulovası'nın hayvan otlatılmasına açılmasındaki tehlikeye dikkat çekerek, "Dağın sahiplerinin belli olması gerekiyor. Davraz turizm bölgesi ise yaz aylarında meraya kapatılmalı. Temmuz ayı başında Antalyaspor kampa gelecek. Düşünün Eto'o koşacak arkasından hayvan sürüleri gelecek. Isparta'da her yer bitti de hayvancılık için sadece Kulovası mı kaldı?" dedi.

ÜRETİCİYE İYİ ANLATILMALI
Turizmcilerle küçükbaş hayvan yetiştiricilerini karşı karşıya getirmeden bu işin anlatılması gerektiğini kaydeden Isparta Turizm Derneği Başkanı Fevzi Özdemir de, "Turizmle beraber tarım ve hayvancılık geliştirilmek zorundadır. İki sektör Isparta için önemlidir. Birbirinden ayrılamaz. Gerekli olan akıl doğrultusunda yapılamalıdır. Küçükbaş hayvan yüzünden geçtiğimiz yıllardaki gibi, futbol turizminin uğrayacağı olumsuzluğun asla sorumlusu olamayacağız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN