Gergedan böceğinde hayaller suya düştü

Gergedan böceğinde hayaller suya düştü

Gergedan böceğinin 90 bin dolar ettiği iddiaları üzerine SDÜ'den Prof. Avcı "Bu böcekler para etmez, satılması da yasaktır" dedi

  • Akdeniz
  • Çarşamba 09.07.2015
Türkiye'de son dönemde '90 bin dolara satılıyor' iddialarının gündeme gelmesine neden olan gergedan böceğiyle ilgili açıklama yapan SDÜ Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Avcı, bu böceğin söylenildiği gibi yüksek rakamlarda satışının yapılmadığını vurguladı. Gergedan böceğinin nadir bulunan bir tür olmadığını kaydeden Prof. Dr. Avcı, boynuzlu ve iri yapısı nedeniyle Avrupa'nın en büyük böceklerinden biri olan gergedan böceğinin Afrika bölgesinde çok daha büyüklerinin bulunduğunu belirtti.

SATILMASI YASAKTIR

Gergedan böceklerinin toplanması ve yurtdışına satılmasının kesinlikle yasak olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Avcı, bunun biokaçakçılık suçu kapsamında değerlendirilerek ciddi cezaları olduğunu kaydetti. Avcı, "Fiyatının çok yüksek olduğunu duyanların bu böcekleri toplama ve satmaya yönelmesi de suç işlemeye girmektedir. Hiç kimsenin bu yola gitmemesini öneriyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN