Tabela kirliliği için pilot bölge önerisi

Antalya'da yaşanan tabela kirliliği konusunda bir rapor hazırlayan Antalya Kent Konseyi, ATSO ve AESOB'u göreve davet ederek, pilot cadde uygulaması ile ilgili öneri getirdi

Tabela kirliliği için pilot bölge önerisi
Antalya'da yaşanan tabela kirliliği ile ilgili bir rapor hazırlayan Antalya Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne (AESOB) çağrıda bulundu. Antalya'nın görsel kirliliğinde en önemli konuların başında tabela kirliliği geldiğini vurgulayan Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Salih Yön, bu konuda ortak bir çalışma yapılması gerektiğini savundu ve pilot uygulama önerdi.

ATSO SORUNUN BİR PARÇASI

ATSO Başkanı Davut Çetin'in son dönemde Antalya'da yaşanan görüntü kirliliği ile ilgili açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Salih Yön, "ATSO ve AESOB tabela kirliliğinin tarafıdır. Sorunun bir parçasıdır. Sanki taraf değil gibi sadece şikayet etmek doğru değil. Yeterli değil. Tabelalar esnafın tabelaları. ATSO ve AESOB'un üyeleri olan esnafla bir araya gelerek kirliliğin önlenmesi konusunda bir çalışma başlatmaları gerekiyor" dedi.

ESNAF İŞİN İÇİNDE OLSUN

Başta Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmak üzere yerel yönetimlerin reklam ve tabelaların yönetmeliğe uygun olup olmadığını denetlemesi ve cezai yaptırımları tavizsiz uygulamaları gerektiğini vurgulayan Yön, ancak sorunun sadece bununla çözülmeyeceğini, esnafı içine katan çözüm yolları bulunması gerektiğini ifade etti.

GÜLLÜK'TEN BAŞLASIN
Tabela kirliliği konusunda esnafın bağlı olduğu örgütlerin çalışma yapması gerektiğini dile getiren Salih Yön, "Bir pilot bölge belirlenmeli. Bu Güllük Caddesi olabilir. Tabelalar belirli bir standarda bağlanmalı, vitrinlerde ortak bir düzenlemeye gidilmeli. Böyle bir çalışma, esnafın işlerine de olumlu yansıyacaktır. Bu değişimin gelir olarak da esnafa yansımasıyla, diğer bölgelerdeki esnafa da örnek olur" diye konuştu. Salih Yön bunun yanı sıra, Antalya genelinde 'en güzel düzenlenmiş vitrin' gibi esnafı gayretlendirecek yarışmaların da hayata geçebileceğini söyledi.
BİZE ULAŞIN