Turizmde çifte bayram

Okulların açılış tarihinin ertelenmesi ve yaklaşan Kurban Bayramı, hem daha fazla kişinin tatil yapmasını hem de iç turizmin canlanmasını sağladı

Turizmde çifte bayram
Okulların açılış tarihinin ertelenmesi ve Kurban Bayramı, hem iç turizmdeki talepleri arttıracak hem de daha fazla insanın tatil yapmasını sağlayacak. Okulların açılışının 28 Eylül'e ertelenmesinin ardından, turizmin başkenti Antalya'da dış pazarın yanı sıra iç pazara ağırlık verilerek, Türk misafirler için bazı otellerde kontenjanlar arttırıldı.

CİDDİ AKIN VAR

Kurban Bayramı'nın yaklaşması dolayısıyla Türk misafirlere yönelik organizasyonlara önem veren otel işletmecileri, yerli turistler için yemek programlarından eğlenceye farklı etkinlikler organize etti. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ, Kurban Bayramı rezervasyonlarının iyi gittiğini söyledi. Okulların açılış tarihinin ertelenmesinin ardından rezervasyonların ivme kazandığına dikkati çeken Kızıldağ, bütün otellerde Kurban Bayramı'na yaklaşan haftada yüzde 80'lerin üzerinde doluluk olacağını belirtti. Bayramda Antalya'ya ciddi bir akın olacağını belirten Kızıldağ, "Eylül ayı sadece yerli turisti düşünmezsek genel anlamda sektörün beklentilerinin hala altında cere- yan ediyor. Bunda Rusya'da yaşanan ekonomik krizin hala devam etmesi, rublenin dolar karşısında 50-55'lere gelip, 70'lere tırmanmasının büyük bir etkisi var" ifadelerini kullandı.

YÜZDE 100 DOLANLAR VAR

Kızıldağ, Antalya'da bayram için yüzde 100 doluluk oranını yakalamış oteller bulunduğunun altını çizerek, "Şu anda genel olarak ise yüzde 70 civarında ama son dakika satışlarıyla 80'leri, 90'ları bulacaktır. Her zaman öyle oluyor" diye konuştu. Soğuk hava başlamadan herkesin rahatça tatilini yapabileceğini dile getiren Kızıldağ, bunun sektöre iç turizm aracılığıyla kışa girerken moral kazandıracağının altını çizdi.

BİZE ULAŞIN