Otellere ateşli yıldız önerisi

Yangın müfettişi Alkış, 5 yıldız tanımı yetmeyip yanına lux, deluxe gibi tanımlar ekleyen oteller için yeni bir yıldız önerisi getirdi

Otellere ateşli yıldız önerisi
Yıldızlara doymayan otellere yeni yıldız önerisi yangın konusunda geldi. 5 yıldız tanımı yetmeyip yanına lux, deluxe gibi tanımlar ekleyen oteller, gıda güvenliklerini beyaz bayrak, çevreciliklerini yeşil bayrak ve deniz temizliğini mavi bayrakla tescillendiriyor. Otellere yeni bir yıldız önerisi de Türkiye'nin tek kadın yangın müfettişi olan Saadet Alkış'tan geldi: 'Fire-Safety Star' yani "Yangın Güvenliği Yıldızı."

BEKLENTİLERDE İKİNCİ

Akdeniz Üniversitesi Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Saadet Alkış, Avrupa ve ABD'de otellerde 'Fire- Safety Star' uygulamasının yapıldığını açıkladı. Tur operatörlerinin otellere ilk sordukları konunun sağlık altyapısı olduğunu dile getiren Alkış, "İkinci sırada ise yangın güvenliği geliyor" dedi. Avrupa'da sistemin nasıl yürüdüğünü anlatan Alkış, "Avrupa İtfaiyeciler Federasyonu, Avrupa otellerinde yangın güvenlik riski en düşük otelleri belirleyerek onlara yıldız veriyor. Avrupa bu alanda çok yol kat etti. Federasyonun ekipleri binaları inceliyor, elektrik tesisatından diğer alanlara kadar inceliyor. Personel eğitiliyor. Eksikler gideriliyor. Birkaç ayda onay veriliyor" diye konuştu. Konuyla ilgili olarak çalışmaya başladıklarını ancak karşılık bulamadıklarını ifade eden Alkış, "Biz üniversite olarak konuya el atmak istedik. Ama sonuçlandıramadık. Araştırma aşamasındayız. Türkiye'de sadece Türkiye İtfaiyeciler Birliği var, onun aracılığı ile olabilir, yada akredite olan bir yapı yapabilir" dedi.

ÇALIŞANLAR EĞİTİLMİYOR
Antalya'da özellikle turizm çalışanlarının yangın konusundaki eğitiminde büyük eksiklik olduğunu savunan Alkış, "Oteller yangın riskinin yüksek olduğu bölgeler. Yangın çıktığı an, onu o an söndürmek önemli. Burada çalışanlara büyük görev düşüyor. Ama bu konuda hizmet içi eğitim verilmiyor. Turizm sektöründe çalışanların sürekli değişmesi bunda etken" dedi.
BİZE ULAŞIN