Nefes kesen tatbikat

Fethiye'deki Kelebekler Vadisi'nde kampa giren İstanbul UMKE ekibi, senaryo gereği vadideki şelalede düşerek yaralanan kişiyi 1 saat 40 dakikalık operasyonla kurtardı

Nefes kesen tatbikat
Muğlanın Fethiye ilçesinde eğitim kampına giren Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nin (UMKE) gerçekleştirdiği yaralı kurtarma tatbikatı, gerçeğini aratmadı. Dağcılık eğitimi için Kelebekler Vadisi'nde 10 günlük kampa giren UMKE'nin 27 kişilik İstanbul Dağcılık Timi, vadideki yamaçlarda Türkiye Dağcılık Federasyonu Tırmanış Antrenörü Murat Salim Seren önderliğinde eğitim alıyor.

ANINDA MÜDAHALE

Teorik ve pratik olarak verilen eğitimler kapsamında, senaryo gereği vadideki şelaleye tırmanırken düşerek yaralanan bir vatandaş olduğu ihbarını alan UMKE, bölgeye hareket etti. Yapılan ilk müdahalenin ardından sedyeye alınan temsili yaralı, kayalıklardan oluşan engebeli arazide taşınmamak için vadide sabit duran yaklaşık 150 metrelik hava hattı yardımıyla orman patikasına yakın bir noktaya ulaştırıldı. Burada hazır bekleyen bir başka ekip, yaklaşık 20 metrelik kayalıklardan halatlar yardımıyla kurulan istasyon ile yaralıyı vadideki patikaya indirdi.

8 AŞAMALI EĞİTİM

UMKE ebi, yaralıyı hastaneye götürüleceği güvenli bir bölgeye taşıyarak tatbikatı tamamladı. Tırmanış Antrenörü Seren, UMKE'nin, tamamı sağlık çalışanlarından oluşan arama kurtarma ekibi olduğunu söyledi. Eğitimi verenr Tırmanış Antrenörü Seren, "Bu eğitim 8 aşamadan oluşuyor ve bu grubumuz 3'üncü aşama eğitimlerini tamamlayacak. Burada teorik eğitimleri operasyona dönüştürmeye çalışıyoruz. Teorik eğitimler basit kalıyor ancak bu tür kamplarda yapılan tatbikatlar gerçek operasyonları aratmıyor" dedi. Kamp, 20 Eylül'de sona erecek.

BİZE ULAŞIN