Ünlü göğüs cerrahını kalp nakli kurtardı

Ünlü göğüs cerrahını kalp nakli kurtardı
Antalya'da üç gün önce kalp krizi geçiren Akdeniz Üniversitesi (AÜ) eski Rektör Yardımcısı Göğüs Cerrahı Prof. Dr. Abit Demircan'a, AÜ Hastanesi'nde kalp nakli yapıldı. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Abit Demircan, üç gün önce asistanları ile çalıştığı serviste hasta muayenesine çıktı.

İLK MÜDAHALE
Bu sırada Demircan aniden fenalaştı ve asistanları tarafından yapılan ilk müdahalesinin ardından ameliyathaneye götürüldü. Göğüs Kalp Damar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Bayezid ve ekibi tarafından tıkalı olan damarları değiştirilen Prof. Dr. Demircan, yoğun bakımda tutuldu. Prof. Dr. Demircan'ın yeniden yaşama tutunabilmesi için kalp nakline ihtiyaç olduğunu tespit eden Prof. Dr. Bayezid, kalp naklinin yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığı Acil Kalp Bekleme Sırası'na kaydının yapılması talimatını verdi.

İHMAL ETTİ
Prof. Dr. Demircan'ın hastaneye yatışının üçüncü günü, Adana'da beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan 29 yaşındaki Gamze Gün'ün kalbi, Prof. Dr. Bayezid ve ekibi tarafından Demircan'a nakledildi. Prof. Dr. Demircan'ın yakınları yüksek tansiyonu olduğunu ancak kontrol altında tutulmayı reddettiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN