Her şey dahil alkol hariç

Antalya, muhafazakar turizmde de yükseliyor. Alaiye Otelleri'nin Genel Müdürü Soylu, bu sistemin dünyada yükselen trend olduğunu söyledi

Her şey dahil alkol hariç
Türkiye'nin en çok 5 yıldızlı otelinin yer aldığı Antalya, muhafazakar kesime hitap eden 'helal turizmde' de hızla büyüyor. Anadolu'da refahın artması ile tatil anlayışı da gelişirken, bu anlamda 'helal tatil' ön plana çıktı. Türkiye'de bu alandaki otellerin ilki 1996'da Didim'de açılırken, son yıllarda ise bu alanda en ciddi hareketlilik Antalya'da gerçekleşti. Kadın ve erkekler için ayrı havuz, SPA, fitness merkezi, sahil hizmetleri sunulan helal tatil otellerinin yatak kapasitesi Antalya'da 6 bini aştı. Her şey dahil otelleri ile milyonlarca turisti çeken Antalya, muhafazakar turistleri ise, 'her şey dahil, alkol hariç' sloganıyla cezbetmeye çalışıyor.

ANADOLU İNSANI ZENGİN

Bu otellerin en yenisi ise 25 Mayıs 2015'te Alanya Avsallar'da kapılarını açan Adin Beach Otel. 406 odalı Adin Beach Otel'i de içine alan Alaiye Otelleri'nin Genel Müdürü Selim Soylu, helal tatilin dünyada yükselen bir trend olduğunu ifade etti. Soylu, "Son 10 yılda Anadolu'da ekonomik gelişmeler oldu. Refah arttı. Tatil artık bir lüks tüketim değil, bir ihtiyaç haline geldi. Biz de bu talepleri karşılamak için yatırımları hayata geçirdik" dedi.

MARIA DA OLSUN MERYEM DE
İç pazarın yanı sıra Avrupa'da yaşayan Türklerin ve yabancı Müslümanların da otele yoğun ilgi gösterdiklerini belirten Soylu, "Adin Beach'te, ciddi bir yabancı uyruklu Müslüman misafir sayısı var. Rusya, Kazakistan, İngiltere'den gelen misafirlerimiz var" dedi. Alanya'nın helal turizmin başkenti olmak yolunda ilerlediğinin altını çizen Soylu, "Alanya'da 5 tane helal turizm yapan tesis var. 6'ncısı da açılacak. Bu trendde bir ilerleme var. Dünyadaki Müslüman sayısına bakıldığında, bu ilerlemenin gayet normal olduğu görülüyor. Bu bir ihtiyaç. Maria kalkıp gelip Akdeniz sahillerinde güneşlenebiliyorsa, kendi anlayışları içinde tatilini yapıyorsa, Meryem de kendi anlayışları içinde tatilini yapabilmeli" diye konuştu.

KADINLARA ÖZEL İMKAN

Otellerinde kadın ve erkekler için ayrı SPA, kapalı havuz ve fitness merkezi olduğunu, ayrıca kadın, erkek ve karışık olmak üzere 3 tane de sahil ve havuz ünitelerinin olduğunu vurgulayan Soylu şunları söyledi: "Ayrıca kadınlar için bir tane de su parkımız var. Bu işte kadınlar çok önemli. Çünkü tatil konusunda daha çok onlar mağdur. Onlar her tarafta denize girip çıkamadıkları için onların isteklerini ön planda tutuyoruz. Mesela diskomuz sadece kadınlara yönelik hizmet veriyor."

BİR OTELDE İKİ TESİS

Otel içindeki her tesisten en az iki tane olmasının hem yatırım hem de işletme maliyetlerini arttırdığına değinen Soylu, "Bir tesiste 2 otel varmış gibi bir yatırım yapılıyor. Bu yatırımın işletme maliyeti de operasyon maliyeti de artıyor. Kadınlar bölümünde sadece kadın teknik servis, garson, aşçı, can kurtaran gibi personel çalışıyor. Özellikle teknik servis gibi teknik alanlarda kadın personel bulmak zor" ifadelerini kullandı.

YATIRIM DAVETİ VAR

Adin markasını büyütmek istediklerini vurgulayan Alaiye Otelleri Genel Müdürü Selim Soylu sözlerini şöyle sürdürdü: "Adin markasını hem ulusal hem de uluslararası alanda büyütmek istiyoruz. Birleşik Arap Emirlikleri'nden 'gelin burada otel kurun' diye çağrılar aldık. Özellikle Abu Dabi'de bu anlamda ilgi var. Çünkü helal turizm hizmeti veren resort otellerinin dünyada örneği yok. Muhafazakar kesim genel olarak özel villalarda, ayrılmış bölgelerde tatil yapıyor" dedi.

BAYRAM PROGRAMI
Ramazan ve Kurban Bayramı dönemlerinde özel programlar hazırladıklarını ifade eden Selim Soylu, Ramazan Bayramı'nda Kutsi'nin otel misafirleri için konser verdiğini hatırlatarak, "Kurban Bayramı'nda Murat Dalkılıç sahne alacak" dedi. Kurban Bayramı'nın ilk gününde turizm hareketliliğinin düştüğünü ifade eden Soylu, "Kurban kesmek isteyen aileler için bir zaman gerekiyor. Bu yıl değil ancak gelecek yıl için Kurban Bayramı'nda misafirlerin kendi kurbanının, gözü önünde kesilip dağıtılabileceği bir proje üzerinde de çalışıyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN