Maden mezarına 'Çin işi' çözüm

Doğayı tahrip ettikten sonra terk edilen maden ocaklarının delik deşik görüntüsü Çevre Mühendisleri Odası'nı isyan ettirdi: Bari dağı yeşile boyayalım da bu çirkinlik görülmesin

Maden mezarına 'Çin işi' çözüm
Antalya'da bir tabloyu andıran güzellikteki dağlar, büyüleyici oldukları kadar değerli mermer yönünden de zengin. Bu zenginlik aynı zamanda Antalya'da doğanın kötü kaderi haline geldi. Açılan maden ocakları doğayı tahrip ederken, delik deşik halde bırakılarak terk edilen maden ocakları da adeta bir savaş sonrası görüntüsünü anımsatıyor.

ÇİN İŞİ ÇÖZÜM ÖNERİSİ
Antalya Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Erdal Özdemir, çalışmalar sona erdikten sonra maden alanlarının rehabilite edilmesi konusunda ilginç bir öneri ortaya attı: "Terk edilen madenler yeşile boyansın." İronik bir mesaj veren Özdemir, yeşile boyamanın Çin'de de uygulandığını ifade etti. Doğru çalışmanın boyamak olmadığını söyleyen Özdemir, "Ancak madem rehabilitasyon yapılmıyor. Bari yeşile boyayalım da bu çirkinlik görülmesin" dedi.

5 YILDA GENÇ ORMAN OLUR

Terk edilen bir maden ocağında keskin şevlerin kırılarak toz haline getirilmesi ve tohumlama yapılması halinde bölgelerin 5 yıl içinde genç bir orman haline geleceğine dikkat çeken Özdemir, "Gerekli çalışmalarla 1 yıl içerisinde görüntü kirliliği ortadan kalkar. 5 yıl içinde de genç ormanlar oluşur. Ancak bu rehabilitasyon çalışmaları, yönetmeliklerde de yer almasına karşın yapılmıyor" dedi.

İTALYA ÖRNEĞİ
Özdemir,bu konuda en iyi örneklerden birinin İtalya olduğunu ifade ederek, "İtalya'da terk edilen madenler ormana dönüştürülüyor. Bazı durumlarda ise su tutması sağlanarak göl haline getiriliyor" dedi. Rehabilitasyon projeleri ile terk edilen ocakların yeniden doğaya kazandırılacağını anlatan Erdal Özdemir, "Bunun yönetmelikte de yeri var, kanuni dayanağı var. Ama uygulanmıyor. Denetim önemli" dedi.

SUÇLU ÇED DEĞİL MİGEM

Madenler konusunda en çok eleştiriyi ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporlarının almasının da haksızlık olduğunu savunan Erdal Özdemir, "Maden işletmelerinin ruhsatları, Ankara'da Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nden (MİGEM) alınıyor. Ruhsat verilirken araştırma ve fizibilite çalışması yapılmıyor. Madenin 3 yıl içerisinde ÇED raporu alması gerekiyor. Bu aşamadan sonra ÇED raporunu suçlamak yersiz. Ruhsat aşamasında fizibilite çalışmasının yapılması gerekiyor" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN