Ölümün kıyısında

Antalya’da falez kayalıklarının kenarından denize düşmek üzere olan liseli 16 yaşındaki İ.D’yi, 112 ekipleri kendi hayatlarını tehlikeye atarak kurtardı

Ölümün kıyısında
Antalya'da epilepsi hastası 16 yaşındaki İ.D. sol koluna jilet attıktan sonra 30 metre yükseklikteki falez kayalıklarından kendisini atacağı sırada sara krizine girdi. Vücudunun yarısı boşlukta kalan genci 112 Hazır Acil ekipleri aşağıya düşmesine saniyeler kala kurtardı.

UÇURUMUN KENARINA GELDİ
Bunalıma giren İ.D, Konyaaltı varyantları yanındaki falez kayalıklarına çıktı. Konyaaltı sahilini kuşbakışı gören kayalıkların üstünde bir süre oturan İ.D, Antalya körfezini kucaklayan Bey Dağları'nın doyumsuz manzarasını seyretti. İ.D. kayalıkların üstünde aşağıya bile bakılmasından korkulan uçurumun kenarına oturup koluna jilet attı ve kendini boşluğa bırakacağı sırada epilepsi krizine girdi. Liseli gencin vücudunun yarısı boşlukta yarısı kayalıklarda kaldı. Olayı gören vatandaşların durumu 112 Hızır Acil merkezine bildirmesi üzerine denizden ve karadan kurtarma çalışması başlatıldı. Olay yerine gelen 112 sağlık ekipleri 30 metre yüksekliğindeki falez kayalıklarının üstünde aşağıya düşmek üzere olan İ.D'yi görünce zamana karşı yarış başlattı.

HAYATLARI PAHASINA
112 sağlık ekipleri uçurumun kenarında İ.D'yi kurtarmak için vatandaşların uyarısına rağmen itfaiyeyi de beklemeden olay yerine koştu. Acil Tıp Teknikeri Mustafa Özbay, Paramedik Aslıhan Hacer ve Fatma Tatar, düşmek üzere olan İ.D'nin kolundan tuttu ve uçurumun kenarından Azrail'in kollarından çekip aldı. Yürümenin bile imkansız olduğu kayalıkların arasından İ.D'yi kurtaran ekipler ilk müdahalenin ardından sedyeye koydu.

80 DERECE YAMAÇTAN ÇIKARDI
Olay yerine gelen vatandaşların yardımıyla 112 ekipleri 80 derece dikey kayalıklardan İ.D'yi güçlükle 300 metre taşıyarak yukarı çıkarıp koruyucu bariyerin üstünden ambulansa taşıdı. Vatandaşlar, "112 ekipleri kendi hayatlarını riske atarak denize düşmek üzere olan genci kurtardılar. Bir saniye bile gecikme gencin hayatının sonu olabilirdi" dedi. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılan İ.D'nin hayati tehlikesinin olmadığı bildirildi.
BİZE ULAŞIN