Cankurtaran kahramanlar

Antalya’nın Kepez ilçesinde, serinlemek için DSİ’nin sulama kanalına girip boğulan 2 çocuğu ambulans şoförü ve tekniker sudan çekip aldı. İki kahraman bir çocuğu ölümün pençesinden kurtardı

Cankurtaran kahramanlar
Antalya'da havaların ısınması ile sezonun ilk acı ölüm haberi Kepez ilçesindeki sulama kanalında yaşandı. Aynı mahalde oturan ve samimi iki arkadaş olan 9 yaşındaki Hasan Urlu ile 12 yaşındaki Ömer İnan, serinlemek için Göksu Mahallesi'nden geçen DSİ'nin sulama kanalına girdi. O sırada yakında bulunan Raziye Tepe adlı bir kadın çocukları tehlikeye karşı uyardıktan sonra uzaklaştı. Bir süre sonra aynı yere gelen Tepe, suyun üstünde hareketsiz görünce çığlık attı. Vatandaşlar olayı polise haber verince zamana karşı yarış başladı.

DÜŞÜNMEDEN
Olay yerine giden ambulansların şoförü Mesut Çimen ve Acil Tıp Teknikeri Avni İbiş, çocukları suyun üstünde görünce kendi canlarını hiçe sayarak kanala atlayıp çıkardı. Kalpleri duran çocuklara bir süre müdahale eden sağlık görevlileri ve kahraman ambulans şoförü ile acil tıp teknikeri Çimen ve İbiş, onları yaşama döndürmeyi başardı ve hemen ambulanslara alıp birini Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne diğerini de özel bir hastaneye götürdü. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan Hasan Urlu tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Ömer İnan'ın ise hayati tehlikesi devam ediyor.

O ANI ANLATTILAR
Antalya'da Göksu Mahallesi'nde DSİ kanalında boğulan Ömer İnan ve Hasan Urlu'yu kanala atlayarak kurtaran 112 Acil Altınova İstasyonunda görevli ambulans şoförü Mesut Çimen ve Acil Tıp Teknikeri Avni İbiş o an yaşadıklarını SABAH Akdeniz'e anlattı. Ambulans şoförü Çimen, bölgeye 5 dakikada ulaştıklarını ve olay yerine vardıklarında iki çocuğu suyun üstünde hareketsiz görünce hemen harekete geçtiklerini belirtti. Kahraman şoför Mesut Çimen ile Tekniker Avni İbiş, "Etraftaki vatandaşlar atlamamızı istemedi. Ancak biz bir saniye bile kaybetmeden suya girdik. İki çocuğu hemen kenara çıkardık. Ekipteki Zeynep Üredi arkadaşımız hemen müdahale etti. Bizde çocuklara kalp masajı yapıp duran kalplerini çalıştırdık" dedi. Çocukları hemen ambulanslara alarak hastanelere götürdüklerini söyleyen iki kahraman, "Her zaman aynı hareketi düşünmeden yaparız. Çünkü insan canı önemli ve zamana karşı yarışıyoruz. Hasan Urlu'nun ölmesine çok üzüldük" diye konuştu.

KEŞKE DİNLESELERDİ
Çocukları kanalda görüp uyardığını söyleyen Raziye Tepe, çocukların kendisini dikkate almadığını belirterek, "Bize bir şey olmaz teyze' dediler. Sonra gittiğimde su üstünde yatıyorlardı. Yüzme bilseydim kurtarırdım" diye konuştu. İki arkadaşın serinlemek için girdiği DSİ kanalının kenarındaki 'Kanala girmek yasak ve tehlikelidir' uyarı levhası dikkat çekti.
BİZE ULAŞIN