Çöpün altından Akaydın çıkıyor

Çöpün altından Akaydın çıkıyor

CHP Antalya İl Başkanı Semih Esen’in gündeme getirdiği Alanya’daki çöplük sorununun asıl kaynağı Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li eski Başkanı Mustafa Akaydın çıktı

CHP Antalya İl Başkanı Semih Esen'in dikkat çektiği Alanya'daki katı atık toplama merkezi sorununun kaynağı, Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li eski Başkanı Mustafa Akaydın olduğu ortaya çıktı. CHP İl Başkanı Esen, "Çöp toplama merkezi 1 yıl önce ömrünü tamamladı, taştı. Halk sağlığını tehdit ediyor" diyerek bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'i suçlamıştı. AK Parti Alanya İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu, 2014 yılında Alanya Katı Atık Tesisi projesine son anda Akaydın'ın nasıl engel olduğunu ortaya koydu.

7 YIL SÜRMÜŞTÜ
Alanya'da Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama Alanı ile ilgili girişimlerin 2007 yılında Alanya Turizmi Geliştirme ve Altyapı Birliği (ALTAB) tarafından başlatıldığını anlatan Berberoğlu, "İhale 25 Ocak 2013'te yapıldı. Büyükşehir Yasası gereği Çevre Şehircilik Bakanlığı Büyükşehir Belediyesi'nin onayını istedi. Akaydın, her şeyi ile hazır olan projenin altına imza atmadı. Süreç tıkandı" diye konuştu. Berberoğlu, Orman Genel Müdürlüğü'nden proje için tahsisi alınan alanın ön izin süresinin Nisan 2014'te bitecek olmasından dolayı ALTAB'ın projede ısrarcı olduğunu belirterek, "Kasım ve Aralık 2013'te ALTAB iki kez Akaydın'la görüştü. İkisinde de olumsuz görüş geldi. Seçimlerin hemen ardından Nisan 2014'te de ön izin süresi bitti. Bu nedenle süreç hala uzuyor. Hala gerekli izinlerin güncellenmesi için çalışılıyor" dedi.

EGO VE KAPRİS
Berberoğlu, Akaydın'ın 7 yılda bürokratik engelleri aşarak sona getirilen projeyi engellemesinin altında 'ego' ve 'kapris' olduğunu ifade etti. Akaydın'ı projeyi siyaset malzemesi haline dönüştürmekle suçlayan Berberoğlu, "Projeyi 16 belde belediyesinin de yer aldığı Alanya'nın hizmet makamları ve sivil toplum kuruluşlarının bir arada bulunduğu birlik hazırladı. Ancak ortak aklın ürünü olan bu projeye Sayın Akaydın imza atmadı" diye konuştu.

ŞİMDİYE KADAR BİTMİŞTİ
Akaydın'ın Büyükşehir Yasası'nı fırsat bilerek, "Bunu siz yapamazsınız, seçimi kazanacağım ben yapacağım" dediğini anlatan Berberoğlu sözlerini şöyle tamamladı: "O dönemde engel olunmamış olsaydı, proje şimdiye kadar bitmişti. Alanya kronik sorunundan kurtulmuştu. Akaydın, millete gidecek olan hizmeti engelledi. Proje egosuna kurban gitti."

İLK İHALEYE DEVAM KARARI
Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney de Akaydın'ın onaylamaması nedeniyle projenin iptal olmasıyla sürecin sil baştan başladığını söyledi. Süresi dolan izinlerin güncellenmesi için yeniden Ankara yolunun tutulduğunu anlatan Güney, "Sürecin daha da uzamaması için Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel, ALTAB tarafından yapılan ve Akaydın'ın onaylamadığı ihaleyi yürürlüğe koyma kararı aldı" dedi.

TEMEL İÇİN GÜN SAYILIYOR
İhaleyi alan firmanın Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin de katı atık merkezi ihalesini alan firma olduğuna dikkat çeken Hüseyin Güney, "Biz bu sene sonuna kadar projenin tamamlanmasını bekliyorduk. Ancak izinlerin güncellenmesi süreci tamamlanamadı. İlk kazmanın vurulmasının ardından kısa sürede projenin tamamlanmasını bekliyoruz" ifadelerinde bulundu.
BİZE ULAŞIN