İftarda barış mesajı

Alanya’da yaşayan ve ‘Yeni Alanyalılar’ olarak ifade edilen yerleşik yabancılar için iftar organizasyonu düzenlendi. Gecede tüm dünyaya barış mesajları verildi

İftarda barış mesajı
Antalya'nın Alanya ilçesinde müftülük tarafından yerleşik yabancılara yönelik iftar programı düzenlendi. Alanya Müftülüğü'nün iftar programı Rıhtım Meydanı'nda yapıldı. Programa, eşi yabancı olan Merkez Hakem Kurulu Başkanı Kuddusi Müftüoğlu, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, Alanya Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu, Türk Alman Dostluk Derneği Başkanı Fahri Yiğit, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kula, yabancı dernek başkanları ve ilçede yaşayan yaklaşık 300 yerleşik yabancı katıldı.

DÜNYAYA ÖRNEK OLSUN
Alanya Müftüsü Mustafa Topal, 'Yeni Alanyalı' olarak hitap ettikleri yerleşik yabancılarla iftarda buluşmanın kendilerini mutlu ettiğini söyledi. İlçede 30 binden fazla yabancının yaşadığını belirten Müftü Topal, "İnsani güzellikleri paylaştığımız bu komşularla 4'üncü kez iftar programı düzenledik" dedi. Topal, "Bizler burada sevinç içerisinde tattığımız bu havayı, tüm dünya ile paylaşmak istiyoruz. Dünyanın sevgiye, kardeşliğe, hoşgörüye muhtaç olduğu şu dönemde, bu görüntünün dünya tarafından algılamasını ve gerekli mesajı almasını diliyoruz" diye konuştu.

YENİ ALANYALILAR MUTLU
İlçede birçok milletten ve dinden insanın birlikte yaşadığını aktaran Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği (ARDİD) Başkanı Anjelika Anzhela da "Burada Hıristiyanlar, Katolikler, Ortodokslar ve diğer birçok mezhepten insanlar var. Biz kardeşçe yaşıyoruz. Beraber iftar, kültür, Müslümanlık gibi değerleri de paylaşıyoruz. Kimse Alanya'da 'Sen Hıristiyansın' diye bizi itmez. Tam tersine böyle zamanlarda bir araya gelerek, yemekler yiyerek bir arada oluruz" dedi.
BİZE ULAŞIN