CHP’de güçler savaşı

CHP Antalya’daki güçler savaşı, Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül’ün transferiyle başka bir boyut kazandı. Başkan Uysal ile Vekil Kök, Gül’ün transferi konusunda da ayrı düştü

CHP’de güçler savaşı

CHP Antalya'da İl Başkanı Semih Esen'in istifasıyla sonuçlanan güçler savaşı, Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül'ün transferiyle başka bir boyut kazandı. CHP'de iki ayrı kutupta yer alan Milletvekili Devrim Kök ve Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın son olarak Esen'in disipline sevk ettiği meclis üyelerinin aldığı ceza konusunda karşı karşıya geldiği iddia edilmişti.

GÜL TRANSFERİ
Kmer Belediye Başkanı Mustafa Gül'ün CHP'ye transferinde yaşanan son gerilimin arkasında da Kök ve Uysal çekişmesi olduğu iddia edildi. Kemer İlçe Başkanı Erdem Cesur ve İlçe Yönetim Kurulu, Gül'ün partiye dönüşüne 'hayır' demişti. İddialara göre Uysal, Gül'ün CHP'ye transferinde başrolü oynarken, gelecek yerel seçimde kendisine yakın bir ismi Kemer'de aday yapmayı planlayan Kök bu transferini istemedi. Kök bu süreçte devreye Kemer ilçe örgütünü soktu.

KUTUPLAŞMA
Bu kutuplaşmada Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç'in Kök'le birlikte hareket ettikleri, Uysal'a destek veren isimlerin ise CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Çetin Osman Budak ile Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın olduğu konuşuluyor

YENİ İL BAŞKANI ERDEM
CHP İl Başkanı Semih Esen'in istifasının ardından 30 kişiden oluşan yönetim kurulundan 4 kişi daha istifa etti. İstifa edenlerin sayısının 16'ya ulaşması halinde olağanüstü il kongresine gidilecekti ancak parti içinde bu istifaları bekleyenler hüsrana uğradı. Yönetimden başka istifa olmayınca CHP İl Yönetim Kurulu kendi arasında yaptığı oylama ile Semih Esen'in yerine CHP İl Sekreteri Mustafa Erdem'i oybirliğiyle İl Başkanlığı görevine getirdi.

ÖNSEÇİM BAROMETRESİ
CHP Antalya'da başkanı yenilenen yönetim, il örgütünü kongreye taşıyacak. Yaşanan kutuplaşma nedeniyle il kongresinin güçler savaşını net bir şekilde ortaya çıkaracağı düşünülüyor. Son kurultaya kadar birlikte hareket eden Başkan Ümit Uysal ve Milletvekili Devrim Kök'ün il kongresinde farklı adaylar üzerinden tekrar karşı karşıya gelmesi bekleniyor. Kongre süreci ayrıca CHP içinde adeta bir önseçim barometresi olacak.

BİZE ULAŞIN