Öğrenciler FETÖ’ye teslim edilmeyecek

Akdeniz Üniversitesi yurt kapasitesini ikiye katlıyor. AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal öğrencilerin devlet yurtlarına gidemezse nerelere gittiklerini gördüklerini söyledi

Öğrenciler FETÖ’ye teslim edilmeyecek
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, öğrencilerini FETÖ'nün eline teslim etmemek için tedbir aldıklarını ve bir yıldan kısa sürede yurt kapasitesini iki katına çıkaracak yatırımı tamamladıklarını söyledi. SABAH Akdeniz Yazı İşleri Müdürü Talip Yümsel, Haber Müdürü İbrahim Okumamış ve Editör Murat Özgen'i ağırlayan Rektör Ünal projelerini anlattı. Üniversitenin batı çıkışında 6 blokluk yurt inşa edildiğini açıklayan Ünal, "Devletimiz yurt konusuna ciddi hassasiyet gösteriyor. Öğrencilerin devlet yurduna gidemediğinde nereye gideceğini gördük. Buna meydan vermemiz gerekiyor" diye konuştu.

HEDEF YÜZDE 30 ORANI
Üniversitede yurtlaşma oranının artırılması gerektiğinin altını çizen Ünal, şöyle konuştu: "Antalya yurtlaşma oranının düşük olduğu illerden birisi. Öğrenci sayısının yüzde 30'u seviyesinde yurt olması gerekiyor. Antalya'da bu oran çok düşük. Yeni yapılan yurt blokları 4-5 bin öğrenci kapasiteli olacak. Mevcut yurtla birlikte ise toplam kapasite 8 bini aşacak. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Yurt için arsayı ücretsiz tahsis ettik."

ÖĞRETİM ÜYESİ EKSİĞİ YOK
Üniversite'de FETÖ ile mücadelenin ara vermeden devam ettiğinin altını çizen Ünal, "Yaşanan temizlenme üniversitede gerçek akademisyenlerin önünü açacak. Operasyonlar dürüst olanları rahatlatıyor. Suçlu olan cezasını çekmeli. Daha önce yaşanan bir takım yönetimsel hataları tekrarlamak istemiyoruz, adaletle yönetmek istiyoruz. Liyakate dayalı, hakkaniyetli bir yönetim tarzı sergilemek istiyoruz" dedi. Akdeniz Üniversitesinde FETÖ operasyonu kapsamında 46 akademisyenin ihraç edildiğini hatırlatan Rektör Ünal, 65 bin öğrencinin eğitim aldığı üniversitede bin 150 akademisyen bulunduğunu, öğretim görevlileriyle birlikte bu sayının 2 bin 500'e ulaştığını belirterek, "Öğretim elemanı ihracından dolayı oluşan bir aksaklık, sorun yok"

BÜTÜNLEŞME
Üniversite olarak hedeflerinin başında akademik göstergelerde başarı ve şehirle bütünleşmiş bir üniversite olduğunun altını çizen Rektör Ünal sözlerini şöyle tamamladı: "Üniversitemizi eski kısır tartışmalardan çıkartarak hak ettiği yere getirmek istiyoruz. Bilimsel sıralamada 30'lardayız. 20'lere, sonra da 10'lara çıkmak istiyoruz. Çünkü bu potansiyelimiz var. Üniversitenin halka yönelik, şehre yönelik projeler yapan, topluma yol gösteren, sivil toplum örgütleriyle ilişkisi iyi, şehirle kaynaşmış, belediyeyle ortak projeler yapan bir kurum olmasını istiyoruz. Dışarıda, 'üniversite kendi sınırları içerisinde hapsolmuş, dışarıya bir yararı olmayan bir havası' olduğu izlenimi var. İlk değiştirmek istediğimiz alan bu. Arada oluşan kopukluğu gidermek istiyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN