Çocuk ve teknoloji zirvesi

Expo 2016 Antalya, ‘Çocuk ve teknoloji’ konferansına ev sahipliği yaptı. Konuşmacılar, öğrencilere teknolojinin doğru kullanımı hakkında çok önemli tavsiyelerde bulundu

Çocuk ve teknoloji zirvesi

EXPO 2016 Antalya'da, 'Çocuk ve teknoloji' konferansı düzenlendi. Konferansa, çok sayıda öğrenci, veli ve öğretmen katıldı. Moderatörlüğünü Vatan Şaşmaz'ın yaptığı konferansta teknoloji çağına doğmuş çocukların sosyal medya ile olan ilişkileri farklı yönlerden ele alındı. Konferansın ilk konuşmacısı Youtube üzerinde kendi kanalını açan Türkiye'nin en büyük 'youtuber'larından Uras Benlioğlu oldu. Benlioğlu, 16 yaşında internetle tanışan biri olarak interneti keşfetme sürecini eğlenceli bir dille anlattı.

SADECE GÖRSEL ALGI GELİŞİR
Diğer konuşmacı Rachel Araz ise üniversitede gördüğü görsel iletişim tasarımı eğitimini dijital dünyada nasıl kullandığını anlattı. Habitat Derneği'ni temsilen konferansa katılan İsmail Metin ise teknoloji ve çocuk ilişkisini ele aldı. Pedagog Seçil Özcan da, çocuk yaşta teknoloji kullanımının zeka gelişimi üzerindeki etkilerini anlattı. 1999- 2014 yılını kapsayan bir araştırma sonucuna göre 12 yaş çocuklarının 15 yılda zeka gelişiminin yüzde 40 oranında gerilettiğini açıkladı ve düşünce becerilerimizin gerilediğini söyledi. Özcan, bilgisayarın sadece görsel algıyı geliştirdiğini kaydetti.

BİZE ULAŞIN